Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Karbonhidrat Alınmalıdır?

Kilo vermek için günde ne kadar karbonhidrat alınmalıdır?
Kilo vermek için günde ne kadar karbonhidrat alınmalıdır?

Karbonhidratlar hakkında ortaya atılan pek çok doğru ve yanlış bilgi vardır. Bu yüzden karbonhidrat alımı konusunda kafa karışıklığı daha fazla olmaktadır.

Kilo vermek için alınacak karbonhidrat miktarının önemi büyüktür. Bir yandan karbonhidrat alırken diğer yandan hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak bu sağlıklı kilo vermek için tavsiye edilen bir durum değildir. Bu yüzden öncelikle sağlıklı karbonhidratlar alarak yavaş ancak etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye özen göstermek gerekir.

Düşük yağ ve karbonhidratlar

Beslenme uzmanları kilo vermek için birbirinden farklı iki diyet türü öneriyorlar.

Bazı uzmanlar kilo vermek için düşük kalorili ve az yağlı diyet programını tavsiye ederlerken, bazı uzmanlar ise sadece düşük karbonhidratlı diyetleri tavsiye etmektedirler.

Düşük yağlı diyetler mümkün olduğu kadar yağ tüketimini azaltırken, düşük karbonhidratlı diyet programları ise dolayısıyla karbonhidrat alımını azaltır. Makarna, ekmek ve şeker gibi karbonhidrat kaynaklarının önemli oranda protein içerdikleri de bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo vermede düşük yağlı diyetlere göre daha etkili olduğunu göstermektedir.

6 ay boyunca devam eden araştırmalarda düşük karbonhidratlı beslenme programı uygulayan kişilerin, düşük yağlı diyet programı uygulayan kişilere göre kilo verme konusunda daha başarılı olduklarını göstermektedir.

Aynı kiloya ve cinsiyete sahip olan kişiler üzerinde uygulanan bu araştırma, sonuçları net bir şekilde ortaya koymuştur.

Düşük karbonhidratlı diyetler protein ve yağ oranı yüksek olmaları nedeni ile uzun süre tok kalmaya yardımcı olurlar. Uzun süren doygunluk hissi nedeniyle günün devamında daha fazla kalori tüketilmesi mümkündür.

Kişilerin günlük karbonhidrat ihtiyaçları dikkate alınmalıdır

Bir beslenme rutini oluştururken sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bireye özgü günlük karbonhidrat ihtiyacı tespit edilmelidir. Buna göre yapılacak diyetin kaç kalori içerdiği doğru bir şekilde hesaplanarak diyet yapıldığında, sağlıklı zayıflamak mümkün olacaktır.

Diğer taraftan kas kütlesi elde etmek isteyenler de buna uygun diyet programı uygulamak durumundadır. Hangi diyeti uygularsanız uygulayın öncelikle acele etmeden emin adımlarla kilo vermeyi hedefleyin. Kilo vermek için bu en sağlıklı yöntemdir.

Orta düzeyde karbonhidrat alımı için günlük ihtiyaç duyulan gereksinim 100 ile 150 gram arasında karbonhidrat almaktır. Bu düzenli olarak spor yapan ve ideal kiloya sahip kişiler için geçerlidir.

Vücut ağırlığını korumak için orta derecede karbonhidrat alımı bu şekilde olmalıdır. Kilo vermek isteyenlerin alacağı karbonhidrat miktarı, mevcut kilolarına, kişinin yaşına ve cinsiyeti gibi farklı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Sağlıklı beslenmek önemlidir

Şok diyetler olarak bilinen ve genelde sağlıksız beslenme koşullarını içeren diyetlerin, fiziksel ve bilişsel sağlığı olumsuz etkileyebilme ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle zayıflarken öncelikle sağlığınızı korumaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Karbonhidrat Alınmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir