E İhracat İçin Lojistik: Kargo Şirketi Seçimi ve Kargo Takibi

E ticarette başarı formülünü doğru kuran markalar, ciddi satış hacimlerine ulaşabiliyor. Ancak bu formülde en önemli konulardan biri doğru kargo firması seçimi yapabilmek. Kargo şirketi seçmek ve bunun ardından DHL takip ya da TNT takip sürecini yönetmek son derece önemli.

E İhracat İçin Lojistik: Kargo Şirketi Seçimi ve Kargo Takibi
E İhracat İçin Lojistik: Kargo Şirketi Seçimi ve Kargo Takibi

Online alışveriş ekosistemi her yıl gelişen bir pazar ve gitgide daha çok işletme dahil oluyor. Son dönemde ise, e ticarette yurt dışı ülkelerde satış yapmayı ifade eden e ihracat çok popüler. Döviz bazlı kazancın yanı sıra, yüz milyonlarca kullanıcıyı kapsayan geniş bir pazar olan küresel e ticaret pazarı birçok işletme için büyümenin anahtarı. E ticarette başarı formülünü doğru kuran markalar, ciddi satış hacimlerine ulaşabiliyor. Ancak bu formülde en önemli konulardan biri doğru kargo firması seçimi yapabilmek. Kargo şirketi seçmek ve bunun ardından DHL takip ya da TNT takip sürecini yönetmek son derece önemli.

E İhracatta Hangi Kargo Şirketini Seçmeliyim?

Türkiye’de, dövizin TL karşısında ciddi değer kazanması, işletmecileri e ihracata yöneltti. Bununla birlikte, özellikle ABD’ye ürün gönderirken kargo ücretleri pahalı gelebiliyor. Bu da, en ucuz yurt dışı kargo şirketi hangisi sorularını akla getiriyor. Esasen tüm kargo şirketleri, tekliflerini desi üzerinden yapar. Desi miktarı, bir ürünün hacimsel ağırlığını ifade eder ve en, boy ve yüksekliğin cm cinsinden çarpımının 3000’e bölünmesi ile elde edilir. Bir paket 3 desi ise, tüm kargo şirketleri bunu baz alır. Yurt dışı kargo gönderiminde tercih edilen popüler şirketlere geldiğimizde FEDEX, TNT ve DHL öne çıkanlardan. Bununla birlikte, en ucuz kargo arayışında yanıt değişebilmektedir. Bu nedenle yurt dışına en ucuz kargoyu nasıl gönderirim sorusunun yanıtı, firmalardan teklif istemek.

Mikro ihracat olarak geçen ve 15.000 euro değerin altında, 300 kilogram ağırlığın altında kalan gönderimler için kargo şirketlerinden teklif alabilir, ürünlerinizin hızlı ve güvenli bir şekilde alıcı ülkeye gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Kargo sürecinde en önemli konulardan biri de takip.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Yurt dışına ürün gönderirken, ürünün gümrükte ya da teslimat sürecinde hangi aşamalarda olduğunu görmek önemli. Müşteri memnuniyetini sağlama noktasında kargo başarısı önemli bir kriter. DHL, TNT ve FedEx bu konuda en çok tercih edilen şirketler içinde yer alıyor. Peki bu şirketlerle yurt dışına ürün gönderiyorsanız takip sürecini nasıl yönetebilirsiniz?

DHL takip için firmanın sitesine, TNT takip için yine takip adresine gitmelisiniz. FedEx takip linki için benzer şekilde şirketin sitesini kullanabilirsiniz. Ancak birçok gönderiniz varsa tek tek bu şirketlerin sitesinden kargo takip etmek son derece yorucu. E ihracatta profesyonel çözümler sunan ShipEntegra, FedEx, TNT ve DHL gibi şirketlerin entegrasyonuna sahip ve tek ekrandan tüm kargo şirketlerindeki gönderilerinizin nerede olduğunu görebilirsiniz.

Amazon, ETSY ve Ebay entegrasyonuna ek olarak kargo takibi de sunan ShipEntegra, e ihracatta başarıya ulaşma yolunda çözüm ortağınız.

 

 

E İhracat İçin Lojistik: Kargo Şirketi Seçimi ve Kargo Takibi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir