Bebeğinizi emzirmenizin faydaları

Bebeğinizi emzirmenizin faydaları
Bebeğinizi emzirmenizin faydaları

Emzirmenin bebeğiniz için birçok faydası vardır. Anne sütü besin açısından zengindir. Bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan antikorlara sahiptir. Ayrıca bebeğinizin alerjisi olmasını önlemeye yardımcı olur. Bebeğinizi emzirmenizin faydaları arasında; bebeklerin aşırı kilolu olmasının önlenmesi, diyabet geliştirmesinin önüne geçilmesi veya daha sonraki yaşamlarında çocukluk çağı lösemisi olma olasılığının azaltması sayılabilir.

Bebeğinizi emzirmenizin faydaları nelerdir?

Emzirmenin anne için de bir çok faydası bulunuyor. Bu faydalar ruhsal ve fiziksel olarak ikiye ayrılıyor. Örneğin; hamilelik sırasında anne rahmi doğal bir şekilde esniyor. Doğumdan sonra bebeğini emziren annelerde ise rahmin normal boyutuna dönmesi daha kolay oluyor. Emziren kadınların ayrıca tip 2 diyabet, meme kanseri, yumurtalık kanseri, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskleri daha düşüktür.

Ne yemeliyim?

Emziren bir kadın için en iyi diyet dengeli bir diyettir ve bol miktarda kalsiyum içerir. Bu, meyveler, sebzeler, tam tahıllı tahıllar ve ekmekler, et, fasulye ve süt ve peynir gibi süt ürünleri yemeniz gerektiği anlamına gelir.

Her gün beş porsiyon süt veya süt ürünü içeren dengeli bir diyet size yeterli kalsiyumu verecektir. Et veya süt ürünleri yemiyorsanız, ihtiyacınız olan kalsiyumu brokoli, susam ve lahanadan alabilirsiniz. Diyetinizden yeterince kalsiyum almadığınızı düşünüyorsanız, ekstra kalsiyum almak konusunda doktorunuzla konuşun.

Ne yemekten kaçınmalıyım?

Yediğiniz bir yemeğin bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, yemeyi bırakın. Kafein ve alkol sütünüze geçebilir, bu nedenle ne kadar içeceğinizi sınırlayın. İlaçlar – reçetesiz satın alabilecekleriniz bile – sütünüze geçebilir. Önce doktorunuzla konuşmadan hiçbir şey almayın. Ayrıca, sigara içiyorsanız emzirmek sigarayı bırakmaya çalışmak için iyi bir nedendir. Sigara içmek daha az süt yapmanıza neden olabilir ve sigara ve dumandaki kimyasallar sütünüze geçebilir.

Sütümü nasıl artırabilirim?

Bebeğinizin daha fazla süte ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, günlük besleme sayısını artırın. Ayrıca bol bol dinlenmeniz ve doğru beslenmeniz de önemlidir. Vücudunuza bebeğinizin taleplerini karşılaması için zaman tanıyın.

Bebeğinize formül mama vermeye hemen başlamayın. Eğer hemen bebeğinize formül mama verirseniz anne sütünü istemeyebilir. Bu, süt üretiminizi azaltacaktır. Ayrıca bebeğiniz 4-6 aylık olana kadar herhangi bir katı gıdaya ihtiyaç duymaz.

Emzirmezsem hala bebeğimle bağ kurabilir miyim?

Sağlık sorunları, ağır rahatsızlık veya depresif ruh hali gibi nedenlerden dolayı-emzirmeme nedeniniz ne olursa olsun-ilk iş kendinize bir mola vermektir. Muhtemelen mevcut tüm seçenekleri ve kaynakları tüketmiş ve sizin veya bebeğiniz için en iyi kararı vermişsinizdir. Emzirme, çocuğunuzla bağınızı güçlendirmenin harika bir yoludur, ancak tek yol bu değildir.

Beslenme saatinde bebeğinizi kendinize yakın tutun ve göz teması kurun. Hatta bebeğinizi emziriyormuş gibi tutabilirsiniz. Bebeğinizi emzirme pozisyonunda tutun ve ten tene temasta kalın.

Çocuğunuzla olan ilişkinizin yalnızca ona bakım yeteneğinize bağlı olmayacağını unutmayın. Bebeğiniz ağladığında nasıl tepki verdiğiniz, bebeğinizi ne sıklıkta kucağınıza alıp oynadığınız ve ebeveyn olarak nasıl davrandığınız da önemlidir.

 

Bebeğinizi emzirmenizin faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir