En sık karşılaşılan göz hastalıkları

En baskın duyularımızdan olan görme yetimizi korumak ve oluşabilecek risklere karşı hazırlıklı olmak için göz sağlığınızı tehdit edebilecek yaygın hastalıklara daha yakından bakmaya ne dersiniz? Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatma Işıl Sözen Delil, Dünya Görme Günü dolayısıyla görüşünüzü korumaya yönelik ipuçlarını sizlerle paylaştı.

En Sık Karşılaşılan Göz Hastalıkları
En Sık Karşılaşılan Göz Hastalıkları

En sık karşılaşılan göz hastalıkları nelerdir? Görme yeteneği üzerine inşa edilmiş bir dünyada, duyularımızın en baskını olan görme, hayatımızın her döneminde çok büyük önem taşıyor. Her geçen gün daha da dijital hale gelen günlük yaşantımız, değişen beslenme düzenimiz, çevresel faktörler gibi sebepler ise göz hastalıklarının artış göstermesine sebep oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı son verilere göre küresel anlamda 2.2 milyar insan görme bozukluğu yaşıyor ve en az 1 milyar kişi önlenebilecek veya henüz teşhis edilmemiş yakın veya uzak görme bozukluğuna sahip.

Tüm dünyada göz sağlığı üzerine bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatma Işıl Sözen Delil de göz sağlığınızı tehdit edebilecek yaygın hastalıkları ve önlemek için ipuçlarını sizler için açıkladı.

En Sık Karşılaşılan Göz Hastalıkları Hangileridir?

Katarakt

Buzlu veya buğulu bir pencereden bakmak gibi hissetmeye neden olan katarakt, normalde şeffaf olan göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Çoğu katarakt yavaş gelişir ve erken dönemde görüşünüzü rahatsız etmez fakat gelişmeye devam ettikçe bulanıklaşma yoğunlaşır.

Diyabetik Retinopati

Hastalığın ilk başlangıcında görme kaybı gelişmez fakat zaman içerisinde hastalık ilerledikçe görmede zayıflıklar ortaya çıkar ve hastaların önemli bir kısmı ani görme kayıpları yaşarlar. Erken tanı ve tedavi görme kayıplarını çok büyük oranda önlemektedir. Bu sebeple diyabet hastalarının herhangi bir göz sağlığı sorunu yaşamayı beklemeden yılda 2 kez göz muayenesi yaptırması ve kan şekerini kontrol altında tutmaları çok önemlidir.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Renkleri daha soluk, yazıları daha bulanık ve düz çizgileri kırık, dalgalı görmeye başladıysanız o zaman sarı nokta hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Merkezi retina bölgesinde bulunan ve sarı nokta olarak bilinen hücrelerin hasar görmesiyle birlikte, görme keskinliği kaybına yol açan bu hastalık genellikle ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Glokom (Göz Tansiyonu)

Dünya çapında körlük nedenleri arasında 2. sırada yer alan glokom, en sinsi hastalıkların başında gelmekle birlikte özellikle 40 yaş üstü insanlarda sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, göz içi basıncının görme sinirini incelterek, hasara uğratması sonucunda oluşmaktadır.

Hastalığın kontrol altına alınmasındaki en önemli faktör ise, kişilerin özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmalarıdır. Rutin olarak yaptırılacak bu kontroller ile hastaların yaşam kaliteleri önemli oranda yükselecek ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olacak hastalıkların önüne geçilebilecektir.

Kaynak:HHA

En sık karşılaşılan göz hastalıkları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir