Baş Ağrısının Sebepleri ve Türleri Nelerdir?

Baş ağrısının sebepleri ve türleri nelerdir?
Baş ağrısının sebepleri ve türleri nelerdir?

Baş ağrısı günlük hayatımızı önemli ölçüde olumsuz bir şekilde etkiler. Bu yüzden kimi zaman ilaçlar kimi zaman nane yağı ya da nane gibi bitki içerikli çözümlerle veya ağrı kesicilerle bu ağrıların son bulması için uğraşırız.

Baş ağrılarının çoğunluğu masumdur. Kronikleşmiş baş ağrılarında ise sebepler beyin tümörü, travmatik beyin hasarı, beyin içindeki veya etrafındaki kan damarları ile ilgili sorunlar, inme, menenjit, aşırı ilaç kullanımı, çok düşük ya da yüksek kafa içi basıncı şeklinde sayılabilir. Baş ağrılarının iyice arttığı hatta aşağıdaki durumlara yol açtığı anlarda mutlaka doktorunuzla görüşmenizi ve tedavi olmanız gereklidir.

-Konuşmada bozukluk ve kafa karışıklığı,

-Görme bozukluğu,

-Mide bulantısı veya kusma,

-Yüksek ateş, 39-40 dereceden fazla olması

-Bayılma,

-Yürümede dengesizlik,

-Anlamakta zorluk,

-Vücudunuzun bir tarafında uyuşma hissi, güçsüzlük.

Baş Ağrısının Sebepleri ve Türleri

Fonksiyonel baş ağrılarında ağrının altında başka bir neden aranmaz. Bu durum migren, gerilim tipi baş ağrısı, nevraljik baş ağrısı ve küme tipi baş ağrılarını kapsar. İkincil grupta başka gizli başka bir hastalık vardır. Bunlar kulak enfeksiyonları, glokom, hipertansiyon, akut, kafa travmaları, diş problemleri, beyin ve damar bozuklukları, sinüzit, iyi veya kötü huylu tümör gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları olabilir.

En fazla rastlanan baş ağrısı tipleri gerilim ve migren baş ağrısı tipidir. Ancak “Kafamda bomba patlamış gibi hissettim.” gibi ifadelerde bulunan kişilerde beyin kanaması veya daha ciddi beyin hasarları ortaya çıkabilir. Bu nedenle böyle ani bir baş ağrısı hissederseniz mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En fazla görülen baş ağrısı tipidir. Başka hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkmaz. Nedeni hala belli değildir. Nörolojik bulgular görülmez ve beyinde bir hasar kaydı yoktur. Bu tip baş ağrıları başımızın etrafına sıkıca bağlanılmış ve sürekli sıkan bir hissiyat verir ve ağrı orta ve hafif şiddetli hissedilir. İlk başta baskı çok net bir şekilde kendini gösterebilir. Uykusuzluk, stres, ortam bu ağrıyı olumsuz etkileyebilir.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Migrende ataklar halinde ağrılar oluşur, üç ayda on beş günden fazla meydana gelir, ağrılar en az 4 saat sürer. Aylık 8 günden fazla migren tipi baş ağrısı oluşuyorsa bu kronik migrendir. Migreni diğer baş ağrılarından ayıran belirtiler:

-Nöbetler halinde başlar.

-Çok seyrek olabilir, haftada birkaç kez de gelebilir.

-Bulantı ve kusma eşlik edebilir.

-Başın tümünü ya da yarısını kapsayabilir.

 

Baş Ağrısının Sebepleri ve Türleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir