Erkek Sağlığı İçin Önemli İpuçları

Erkek Sağlığı İçin İpuçları
Erkek Sağlığı İçin İpuçları

Kendi sağlığınızın sorumluluğunu almak her yaşta önemlidir ve daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye başlamak için asla geç değildir. Kadınlar gibi erkeklerin de düzenli doktor ziyaretleri yapması, stresi yönetmek için adımlar atması, besleyici gıda seçimleri yapması ve fiziksel aktivitede bulunması gerekir. Yaşınız veya genel sağlık durumunuz ne olursa olsun, daha sağlıklı bir bedene sahip olmayı istiyorsanız, aşağıdaki erkek sağlığı için önemli ipuçları size yol gösterici olacaktır.

Erkek Sağlığı İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

Kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli kontroller yaptırın.

Erkeklerin kendi sağlıklarını geliştirmelerinin en iyi yollarından biri, yaş veya sağlık sorunlarına bakılmaksızın her yıl fiziksel veya sağlık kontrolünden geçmektir. Genel bir kontrolün yanı sıra bu kontroller kolesterol, glikoz ve kan basıncı değerlendirmelerini içermelidir.

thumbnail
İlişkili Yazı

Testosteron Doğal Yollardan Nasıl Arttırılır?

Herhangi bir yaşam rutininizde değişiklik fark ederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Uyku veya banyo alışkanlıklarınızda değişiklikler fark ettiyseniz, iyileşmeyen bir kesik veya ağrınız varsa, benlerinizde veya doğum lekelerinizde değişiklikler fark ederseniz, cinsel yaşamınızda değişiklikler oluşuyorsa veya açıklanamayan kilo dalgalanmaları yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz önemlidir.

Aile geçmişinizi öğrenin ve bunu doktorunuzla paylaşın.

Babanızın veya diğer aile üyelerinizin geçmişinde hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet veya diğer kronik sağlık sorunları varsa bu sorunları sizin de yaşama ihtimaliniz oldukça kuvvetlidir. Doktorunuz bu riskleri en aza indirmek ve erken teşhis şansınızı artırmak için bir eylem planı geliştirmenize yardımcı olabilir. Yine doktorunuz yaşınıza, aile geçmişinize ve yaşam tarzınıza bağlı olarak kolon kanseri, prostat kanseri veya akciğer kanseri taraması yaptırmanızı önerebilir.

Biraz egzersiz yapın.

Erkek sağlığı için önemli ipuçlarından biri de egzersiz yapmaktır. İdeal olarak, günde en az 30 dakika egzersiz yapmalısınız. Ancak bir antrenmanda sıkmada zorluk çekiyorsanız, eşinizle haftada birkaç kez 20 dakikalık tempolu bir yürüyüşün veya çocuklarınız veya torunlarınızla düzenli olarak dışarıda oynamanın bile kalp sağlığı ve stres giderici faydalar sağlayabileceğini unutmayın.

Kendinize mola zamanları verin.

Sinemaya gitmek, maça gitmek ya da ailenizle TV izlemek sadece eğlenceli fikirler değil, stresten uzak durmanıza yardımcı olacak en iyi yöntemlerdir. Boş zaman için yaşam düzeninizde yer bulmakta zorluk çekiyorsanız, işe giderken veya iş arasındaki mola zamanlarınızda müzik dinlemenin veya e-kitapların dinlendirici etkisini deneyebilirsiniz.

Sigarayı bırakın.

Eğer sigara kullanıyorsanız bu zararlı alışkanlıktan derhal kurtulmalısınız. Doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

 

Erkek Sağlığı İçin Önemli İpuçları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir