Prof. Dr. Hızır Mete Alp, “TKDCD dijital” uluslararası katılımlı 16. Ulusal Kongresinde ödüllü bilimsel yayın değerlendirme jürisine seçildi.

Prof. Dr. Hızır Mete Alp TKDCD Kongresi
Prof. Dr. Hızır Mete Alp TKDCD Kongresi

Günümüz pandemi koşullarında; 16. Ulusal Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Kongresi uluslararası katılım ile dijital platformda yapılacaktır.  “TKDCD Dijital” temalı bu kongre 12 Kasım – 15 Kasım tarihleri arasında dijital oturum, sunum ve tartışma programları ile devam edecektir. Bu kongrede Prof. Dr. Hızır Mete Alp, ödüllü bildiri yarışmasında, jüri üyesi olarak ulusal dernek yönetimince seçilmiştir.

Ön elemeden geçen yüzlerce bilimsel bildiri arasından seçim yapılarak bildiri sayısı 10’a indirilmiştir.

Bu bildiriler 13 Kasım 2020’de dijital platformda sunulacak ve ekte sunulan ödüller sahiplerine verilecektir. Ayrıca “jüri özel ödülü” de aynı heyet tarafından değerlendirilerek, uygun bulunan bilimsel çalışmaya verilecektir. 1000’in üzerinde Kalp ve Damar Cerrahi uzmanlarının aktif katılımları ile gerçekleşen bu dijital kongrede, Kalp ve Damar Cerrahi alanındaki yenilikler ve gelişmeler ile gerek klinik gerekse araştırma nitelikli bir birçok bilimsel çalışma sunulacak ve interaktif katımlarla da bu değerlendirmeler yapılacaktır.  Sonuçta tüm bu çalışmalar dijital ortamda hem anında yayınlanacak hem de alınan kayıtlar Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nin sitesinde sürekli olarak izlenebilecektir.  Günümüz Covid-19 Pandemi süreciyle; bilimsel alanda bir ilk olan dijital kongre çalışmaları da böylelikle yaşamımıza girmiş bulunmaktadır.

Prof. Dr. H. Mete Alp; bu sene Covid ortamında yapılan “Digital Kongre” tecrübemizin oluştuğunu ifade etmiş, bu koşullarda dahi çok kapsamlı ve nitelikli bilimsel çalışmalarla 100’ün üzerinde merkezden katılımın olması çok ama çok anlamlıdır, demiştir. Artık önümüzde ki süreçlerde de bu tür organizasyonlara alışmalı ve ona göre organizasyonlar yapmalıyız. 16. TKDCD kongresinde yaşanan süreç; bu başarılı çalışmanın en önemli örneklerinden biri olmuştur.

Prof. Dr. Hızır Mete Alp Özgeçmiş

Prof. Dr. Hızır Mete ALP, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı lisans eğitimini başarı ile tamamlamış ve uzmanlık İhtisasını ise, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayıp Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur.

Katıldığı Önemli Operasyonları

85 Yaşındaki Hasta, Sığır Kalp Zarından Hazırlanan Kapak İle Hayata Tutundu!

Kalbinde ciddi aort kapağı darlığı olan ve ilaçlar ile hayata bağlanan 85 yaşındaki hastaya yaşı nedeniyle operasyon yapılamıyordu. Türkiye’de bu işlemlerin öncüsü olan Prof. Dr. Hızır Mete Alp tarafından Okan Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan çok riskli bir ameliyat sonrasında, klasik ameliyattan daha kısa süren bir aort kapağı değişimi yapıldı.

Gittiği hastanelerde ameliyat olursa masada kalacağı söylenen ve hayatını ilaçlar ile sürdürmek zorunda kalan yaşlı kadının kalp kapağı, Okan Üniversitesi Hastanesi’nde 45 dakika içerisinde, dikiş gerektirmeyen sığır kalp zarından hazırlanan kapak ile değiştirildi.

 Kaynak : https://www.okanhastanesi.com.tr/85-yasindaki-hasta-sigir-kalp-zarindan-hazirlanan-kapak-ile-hayata-tutundu

 Türk doktorlardan büyük başarı

Prof. Dr. Mete Alp:  “Dana kalp zarından elde edilen biyolojik kalp kapağının 73 yaşındaki hastamıza takılmasıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olduk”

Prof. Dr. Mete Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dana kalp zarından elde edilen biyolojik kalp kapaığ ameliyatının genelde yaşlı, kalp kapağında, şah damarı kapağında kireçli darlık veya yetmezlik olan hastalarda yapıldığını belirtti.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/gundem/turk-doktorlardan-buyuk-basari-1508901

Prof. Dr. Hızır Mete Alp, “TKDCD dijital” uluslararası katılımlı 16. Ulusal Kongresinde ödüllü bilimsel yayın değerlendirme jürisine seçildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir