Vücuttaki Hamilelik Dönemi Çatlakları Nasıl Geçer?

Vücuttaki Hamilelik Dönemi Çatlakları Nasıl Geçer?
Vücuttaki Hamilelik Dönemi Çatlakları Nasıl Geçer?

Hamilelikte kontrollü kilo almanız çatlak oluşumunun bir miktar önlenebilmesi için önemlidir. Hamileliğin üçüncü ayından sonra bu dönemde kullanabileceğiniz çatlak oluşumunu engelleyebilecek özel kremler ve jeller de mevcuttur. Krem ve jel gibi ürünler çatlak oluşma riski olan karın, kalça, kol, bacakların üst kısmı ve dizden aşağıya doğru olan kısımlara masaj yapılarak uygulanabilir.

Nemlendirici ürünlerin tek başına çatlak oluşumunu engelleyebilecek özellikleri bulunmaz. Fakat su bazlı olan nemlendiriciyi her gün masaj için kullanmanız derinin elastikiyet seviyelerinin artması için yararlı olabilir. Aşırı kilo alımını engelleyebileceği için her gün düzenli olarak hamilelik dönemine uygun sporlar yapılabilir. Spor ve egzersiz sağlıklı yaşam için önemlidir.

Hamilelikte çatlaklara özel bir tedavi uygulanmaz. Hamilelik bittikten sonra erken dönemde müdahale edilmesi çatlakların giderilmesinin başarı oranını artırır. Lazer gibi yöntemler çatlak tedavileri için tercih edilebilir. Lazer tedavisinin yanı sıra özel kremlerin uzun süre kullanılması ve aksatılmaması da çatlak görünümünün azalmasını sağlar.

Çatlak Giderici Krem Kullanılır mı?

Doğum sonra çatlakların oluşmaması için kilo dengesini sağlamanız gerekir. Bazı hamilelerin vücutlarında bu çatlaklar oluşmayabilir. Fakat hamilelik sonrasında kilo verildiği zaman deri gevşemeye başlayabilir. Bu sebeple, özel bölgelere sıkılaştırıcı kremler sürülmesi önemlidir. Kremlerin karın ve gevşeyen diğer bölgelere masaj yapılır şekilde düzenli olarak sürülmesi gerekir.

Çatlakların oluşumunda hormonal değişiklikler, genetik faktörler, aşırı kilo alımı ve beslenme bozuklukları rol üstlenir. Hızlı kilo alımı ile deri aniden genişler. Bu durum deri altındaki bağ dokusunun uyumsuz hale gelmesine ve bağ dokusunda kopmaların oluşmasına sebep olabilir. Genellikle hamilelik sürecinin son aylarında çatlaklar daha da fazla görülmeye başlar. Çatlakları tam olarak önleyebilmek mümkün olmasa da dengeli ve protein açısından zengin beslenme düzeni de yardımcı olabilir.

Hamilelerin büyük bir kısmında ortaya çıkan çatlaklar bazen ciddi derecede kaşıntıya da yol açabilir. Çatlak giderici krem çeşitleri sayesinde çatlaklar için önlem alabilmeniz mümkündür. Fakat krem kullanırken diğer detayları da atlamamalı ve sağlıklı bir şekilde çatlakların giderilmesine destek vermelisiniz.

Vücuttaki Hamilelik Dönemi Çatlakları Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir