Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Taban Puanları

Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Taban Puanları
Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Taban Puanları

Üniversitelerde yer alan tıp fakültesi, diş hekimliği ve eczacılık gibi sağlık bilimleri bölümlerinin güncel taban puanları ve sıralamaları ile ilgili detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu tercihlerini sağlık bölümlerine yapıyor. Çünkü bu öğrenciler hem Türkiye’deki sağlık sektörünün büyüklüğünden faydalanmak istiyor hem de mezun olduktan sonra daha kolay bir şekilde iş bulmak istiyor.

Bu noktada TYT ve AYT sınavlarından sonra tercih yapan öğrencileri incelediğimizde sırasıyla tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerine tercih yaptıklarını görüyoruz. Bu da zaman için de bölümlere ait taban puanlarının ne aralıkta olduğunu araştıran tıp taban puanları 2022 şeklinde aramaların sıklaşmasına neden olmuştur.

Bu içeriğimizde tıp fakültelerinin taban puanları hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda meraklıları için diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinin taban puanları hakkında da veriler paylaşacağız.

Tıp fakültelerinin taban puanları ortalama 450 puan civarında. Yani ülke genelindeki tıp eğitimi veren üniversitelere son yerleşen öğrencilerin ortalama puanları bu seviyelerde. Diş hekimliği ve eczacılık bölümlerine ait veriler için içeriğimizin devamını okumaya devam ediniz.

Diş Hekimliği Taban Puanları 2022

Diş hekimliği taban puanları 2022 yılında tıp fakültelerine oranla biraz daha düşük. En düşük puanla diş hekimliği öğrencisi alan üniversitelerin yaklaşık 430 puanla öğrenci aldığını söyleyebiliriz.

Diş hekimliği taban puanları genel olarak bu aralıkta olsa da üniversitelerde bir miktar değişiklik olabilir. Öyle ki Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi üniversitelerde taban puanlar biraz daha yüksekken özel üniversitelerde taban puanlar bir miktar daha düşük.

Eczacılık Taban Puanları 2022

Eczacılık taban puanları 2022 yılında diş hekimliği ile hemen hemen aynı seviyelerde. Eczacılık fakültesi taban puanları devlet üniversitelerinde ortalama 420 puan seviyelerindeyken özel üniversitelerde bir miktar daha düşük.

Tıp, diş hekimliği ve eczacılık taban puanları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz YÖK Atlas’ı ziyaret edebilirsiniz. Burada daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmadan şunu da söyleyelim. Hangi bölüm olursa olsun tercih listenize eklemeden önce taban puanı verisine ek olarak sıralamalara da göz atın. Her sene tercih yapan öğrenci sayısı değiştiği için taban puanlarından daha çok sıralama verileri doğru sonuç vermektedir.

Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Taban Puanları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir