2022’de Yurt Dışında Hemşire Maaşları Nasıldır?

2022'de Yurt Dışında Hemşire Maaşları Nasıldır?
2022'de Yurt Dışında Hemşire Maaşları Nasıldır?

T.C. vatandaşı olan hemşireler yabancı dil yeterliliği, mesleki deneyim ve denklik gibi şartları karşılamak koşuluyla yurtdışında ilgili ülkelerin çalışma vizesine başvurabilmekte ve çalışabilmektedir. Yurtdışında hemşire olarak çalışmak için, kişinin Türkiye’de aldığı diplomanın vize başvurusunda bulunacağı ülkede geçerli olması gerekmektedir.

Yurtdışında hemşire maaşları ve çalışma koşulları hakkında merak edilenleri, T.C. vatandaşı sağlık çalışanlarının vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite kuruluş Vizem.net danışmanlarından öğrendik.

Hemşire Maaşlarının En Yüksek Olduğu Ülkeler Hangileridir?

Hemşire maaşlarının en yüksek olduğu ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya
 • Kanada
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Almanya
 • Lüksemburg
 • İrlanda
 • Norveç
 • Danimarka
 • Dubai
 • İsviçre
Yurt Dışında Hemşire Maaşları
Yurt Dışında Hemşire Maaşları

Avustralya’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Avustralya’da hemşirelik mesleği için yüksek bir talep bulunmaktadır, dünya çapında hemşire maaşının en yüksek olduğu ülke olan Avustralya, yurtdışından gelecek deneyimli ve nitelikli hemşireler için birçok fırsat sunmaktadır.

Avustralya’da bir hemşire ortalama 8 ila 12 saat arasında çalışmaktadır, verilen tatiller ise yılda 4 ila 5 hafta arasındadır. Hemşirelerin gündüz vardiyaları genellikle sabah saat 07.00 başlamakta öğlen 13.30, 14.30 ya da 15.45’te bitmektedir, öğlen vardiyaları saat 13.00 ya da 15.00’te başlamakta akşam saat 21.30 veya 22.00’da bitmektedir. Avustralya’da hemşirelerin gece vardiyaları genellikle akşam saat 21.30 ile sabah saat 07.30 arasında gerçekleşmektedir, bazı gece vardiyaları ise yarım saat mola koşulu ile akşam saat 19.00 ile 07.30 arasında 12 saat süre ile gerçekleşmektedir.

Avustralya’da haftalık ortalama 34.6 saat çalışan bir hemşirenin aldığı ortalama maaş haftalık 1344 AUD’dır. Avustralya’da hemşirelere verilen yasal doğum izni ücretli izin olmak üzere 18 hafta sürmektedir. Hemşirelerin aldığı maaşlar, çalışma saatleri ve izinleri ülke çapında farklılıklar gösterebilmektedir, kişinin sahip olduğu iş deneyimi ve nitelikler alacağı maaşı ve çalışma saatlerini etkilemektedir.

Kanada’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Kanada hemşirelik maaşlarının en yüksek olduğu ülkelerden biridir ve her geçen gün hemşirelik mesleğine talep artmaktadır.

Kanada’da bir hemşire haftasonları, akşamlar ve resmi tatiller dahil olmak üzere günde ortalama 8 ila 12 saat arasında vardiyalı olarak çalışmaktadır, tam zamanlı hemşireler ortalama olarak haftada 36 ile 40 saat çalışmaktadır. Kanada’da bir hemşire haftalık olarak ortalama 1.311 CAD kazanmaktadır. Kanada’da part-time olarak çalışan hemşireler haftalık ortalama 1.321 CAD, yıllık ortalama 68.708 CAD kazanmaktadır.

Kanada’da tam zamanlı çalışan bir hemşire aldığı maaşa ek olarak ücretli hastalık günleri, tatil günleri ve diş sigortası gibi ekstra imkanlar elde etmektedir. Hemşirelerin aldığı maaşlar Kanada genelinde bölgeden bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Amerika’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Amerika’da bir hemşire günde ortalama 8 ila 10 saat, haftada ortalama 36 ile 40 saat çalışmaktadır. Amerika’da çalışan tam zamanlı bir hemşire haftalık olarak ortalama 1.353 Dolar, yıllık olarak ise ortalama 75.330 Dolar kazanmaktadır.

Amerika’da hemşirelerin aldığı maaşlar ülke içinde eyaletlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika’da hemşireler tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir, çalışma saatlerine göre aldıkları maaşlar değişebilmektedir. Haftasonları, geceleri veya tatil günlerinde çalışan hemşireler ekstra ödeme almaktadırlar.

Almanya’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Dünyanın dört bir yanından birçok insan hemşirelik yapmak için Almanya’ya göç etmektedir. Almanya sağlık çalışanlarına ve hemşirelerine sosyal güvenlik hizmeti gibi birçok avantaj sağlamaktadır.

Almanya’da hemşireler üç farklı vardiya sistemi ile çalışmaktadır ve vardiyalar sabah 6.00’dan 14.30’a kadar, 13.30’dan 22.00’a kadar ve 20.30’dan sabah 6.00’a kadardır; bu vardiya yöntemleri ile Almanya’da bir hemşire haftada ortalama 40 saat çalışmaktadır.

Almanya’da hemşire çalışma vardiyaları kişilerin tercihlerine göre belirlenmektedir ve oldukça esnektir, örneğin sadece geceleri çalışmak isteyen bir hemşire 6 gün çalıştıktan sonra 6 gün çalışmamaktadır. Almanya’da bir hemşire aylık ortalama minimum 1.340 Euro, maksimum 4.620 Euro kazanmaktadır.

Lüksemburg’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Lüksemburg’ta hemşire olarak çalışmak için, kişinin yüksek lisans diplomasına sahip olması ve bu lisansın Lüksemburg Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmış olması gerekmektedir. Kişinin ayrıca tam zamanlı ve kayıtlı bir hemşire olabilmesi için yapılan ön değerlendirmeyi geçmesi ve hemşirelik kurslarını başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir. Lüksemburg hemşireler için ayrıca dil yeterliliği istemekte, kişinin İngilizce dil sınavı dahil olmak üzere teorik ve pratik yazılı sınavı geçmesi gerekmektedir.

Lüksemburg’ta bir hemşire ortalama günde 8 saat, haftada 40 saat çalışmaktadır, kişi günde 10 saatten ve haftada 48 saatten fazla çalışmamaktadır.

Lüksemburg’da çalışan bir hemşire aylık ortalama 3.800 Euro kazanmaktadır. Lüksemburg’ta hemşire maaşları; kişinin çalıştığı yere, kuruma veya sahip olduğu deneyime ve yeteneklere göre minimum 1.790 Euro ile maksimum 6.010 Euro arasında değişebilmektedir.

Yurtdışından Lüksemburg’a hemşire olarak çalışmak için gidecek kişilerin çalışma amaçlı Lüksemburg vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İrlanda’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

İrlanda’da hemşire olarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikle RCSI Yetenek Testini ve Klinik Uyum ve Değerlendirme Programını tamamlaması, daha sonra Hemşirelik ve Ebelik Kuruluna (NMBI) kayıt olması gerekmektedir, kişi kuruldan onay aldıktan sonra hemşirelik pozisyonuna başvurabilmektedir.

İrlanda’da bir hemşire haftada ortalama 39 saat çalışmaktadır, tam zamanlı çalışan hemşireler genellikle haftada 3 kez olmak üzere 12 saatlik vardiyalarla çalışmaktadır. İrlanda’da birçok hemşire hafta sonlarında ve tatil günlerinde dönüşümlü olarak çalışması gerekmektedir. İrlanda’da bir hemşire aylık ortalama 3.650 Euro, yıllık ortalama 38.362 Euro kazanmaktadır. Bir hemşirenin aldığı maaşlar İrlanda’da bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilmektedir.

Norveç’te Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Norveç, Yurtdışından Norveç’e hemşire olarak çalışmak için gelen kişiler için maddi destekli seyahat programları fırsatı sunmaktadır. Norveç’te hemşirelik yapacak kişi yabancı bir ülkeden geliyorsa Norveç Sağlık Müdürlüğünden izin alması gerekmektedir. Norveç’te tam zamanlı çalışan bir hemşire günde ortalama 8 ila 10 saat arasında, haftada ise ortalama 40 saat çalışmaktadır; günde 12 saat çalışan bir hemşire ise haftada toplam 36 saat çalışmaktadır.

Norveç, hemşirelerin en yüksek hafta sonu çalışma oranına sahip ülke olarak bilinmektedir. Hemşireler yıllık ortalama 26 günlük tatil iznine sahiptir. Norveç’te çalışan bir hemşire haftalık ortalama 1584 Euro, yıllık ortalama 45.000 ile 60.000 Euro arasında kazanmaktadır.

Danimarka’da Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Danimarka, yurtdışından gelen hemşireler için uygun ülkelerden birisidir. Danimarka’da tam zamanlı çalışan bir hemşire haftalık ortalama 37 saat çalışmakta ve yarım saatlik öğle yemeği molası bulunmaktadır. Danimarka’da sağlık sisteminde 11 saat kuralı bulunmaktadır, sağlık sektöründe çalışan bir kişi 11 saatten fazla süren tek bir vardiyada çalıştırılamamaktadır. Danimarka, hemşirelerin en düşük hafta sonu çalışma oranına sahip ülke olarak bilinmektedir. Danimarka’da tatiller için hemşirelere yıllık ortalama 25 gün ücretli izin verilmektedir.

Danimarka’da çalışan bir hemşire aylık ortalama 39.300 DKK, yıllık ortalama 471.000 DKK kazanmaktadır. Danimarka’da hemşirenin aldığı aylık maaş kişinin konut, ulaşım ve bazı masraflarını da kapsamaktadır.

Dubai'de Hemşire Maaşları
Dubai’de Hemşire Maaşları

Dubai’de Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Dubai’de çalışan bir hemşire günlük ortalama 10- 12 saat aralığında çalışmaktadır. Dubai’de çalışma günleri yaygın olanın aksine pazartesi gününden cuma gününe kadar değil pazar gününden perşembe gününe kadardır, hemşirelerin tatil günleri cuma ve cumartesi sayılmaktadır.

Dubai’de çalışan bir hemşirenin maaşı kişinin iş deneyimine, yeteneklerine ve becerilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Dubai’de çalışan bir hemşire yıllık ortalama 96.000 AED kazanmakta, özel hemşireler ise yıllık ortalama 116.000 AED kazanmaktadır.

Dubai’ye ülke dışından gelecek bekar hemşireler için kalacak yer ayarlanmaktadır, seyahat ve alışveriş masrafları hastane tarafından karşılanmaktadır. Dubai’de 1 yıl süreliğine çalışmış bir hemşire yıllık ortalama 30 günlük izne ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kalma şartı ile ekstra 11 günlük ücretli izine sahip olmaktadır.

İsviçre’de Hemşire Maaşları Ve Çalışma Şartları Nasıldır?

İsviçre’de hemşireler ve sağlık çalışanlarına yüksek talep bulunmaktadır. İsviçre’de hemşire olabilmek için ülke dışından gelen hemşirelerin kimliklerinin İsviçre Kızılhaçı tarafından kontrol edilmesi ve onaylanması gerekmektedir. İsviçre’de çalışacak hemşirenin İngilizce, Almanca, Fransızca veya İtalyanca dillerinden en az birini konuşması gerekmektedir.

İsviçre’de bir hemşire haftalık ortalama 40 ila 43.5 saat arasında çalışmaktadır. İsviçrede bir hemşire yıllık minimum 64.463 CHF, ortalama 75.600 CHF ve maksimum 101.504 CHF kazanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Yurt dışında hemşirelik yapma hakkında bilinmesi gerekenleri Vizem.net danışmanlarına sorduk ve aldığımız yanıtları aşağıda derledik.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Hemşireler Yurt Dışında Çalışabilir Mi?

Evet, T.C. vatandaşı hemşireler yurtdışında çalışabilmektedir.

Yurtdışında hemşire olarak çalışma şartları başvurulacak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Yurtdışında hemşirelik yapmak isteyen kişinin, hemşirelik yapmak istediği ülkenin gerektirdiği şartları ve prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Yurt Dışında Hemşirelik Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yurt dışında hemşirelik yapmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversite denklik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Kişinin istenilen dil şartlarını karşılaması gerekmektedir.
 • Kişinin sahip olduğu mesleki deneyiminin vize başvurusunda kabul görmesi ve istenilen şartları karşılaması gerekmektedir.
 • Kişinin vize başvurusunda bulunacak ülkede hemşirelik için iş başvurusunda bulunması gerekmektedir.
 • Kişinin ülkede çalışabilmesi ve kalabilmesi için çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Yurtdışında hemşire olarak çalışmak için kişinin verilen şartları karşılaması gerekmektedir. Hemşirelik yurtdışı denklik şartları, başvuruda bulunulacak ülkelerin uygulamalarına ve taleplerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yurtdışında çalışmak isteyen sağlık çalışanları için denklik işlemleri, diploma ve transkript Vizem.net merkez ofisine ulaştıktan sonra ortalama 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yurt Dışı Hemşire Alımları Nereden Takip Edilir?

Yurtdışı hemşire alımlara hemşire olarak çalışılmak istenilen ülkenin iş ilanlarının yayınlandığı internet siteleri üzerinden takip edilebilmektedir, Türkiye’den başvuran adaylar İşkur’un Yurtdışı İstihdam programı üzerinden de yurtdışı işçi alımlarını takip edebilmektedir.

Yurt Dışında Hemşire Alımı İlanları Hangi Sitelerde Yayınlanır?

Yurtdışında hemşire alımı ilanlarının yayınlandığı internet siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Nurse.com
 • Nursejungle.com
 • Onward Healthcare
 • RN Wanted
 • NurseFinders
 • Nursemp
 • Ultimate Nurse
 • CampusRN
 • DiversityNursing
 • HealthJobsPlus

Yurt Dışı Hemşirelik İş Başvurusu Kabul Edildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yurtdışında hemşirelik yapmak isteyen kişi çalışacağı ülkede iş başvurusu yaptıktan ve kabul edildikten sonra ilgili ülkenin çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

 

 

2022’de Yurt Dışında Hemşire Maaşları Nasıldır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir