Santa Farma’dan Kanser Tedavisi Gören Çocuklara Destek

Santa-Farma
Santa-Farma

Santa Farma gönüllüleri, “Mutlu Masallar Projesi” kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Onkolojisi ve Hematoloji Servisi’nde tedavi gören çocukları gülümsetmek için masallar okudular. Okunan masallar Gülmek İyileştirir Derneği tarafından müzik eklenip Mp3 çalarlara yüklenerek miniklere armağan edildi.

Gönüllü 50 Santa Farma çalışanı psikolog onaylı 125 masalı, kanser tedavisi gören çocukların uzun süreli yatış dönemlerinde mutlu masalların iyileştirme gücünden yararlanması amacıyla evlerinde seslendirdi.

Santa Farma gönüllüleri geçtiğimiz yıl da 100 masalı seslendirerek BAU Medikal Park Göztepe Hastanesi Pediatrik Onkoloji ve Hematoloji Bölümü’nde tedavi gören çocuklara ulaştırmıştı.

15 Şubat: Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü

Dünya genelinde her yıl 300.000, Türkiye’de ise yaklaşık 3.500-4.000 çocuk ilk teşhisini alarak kanserle mücadeleye başlıyor. Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin %2-4’ünü oluşturuyor. En sık görülen çocukluk çağı kanserleri lösemi ve lenfoma.

Çocuk kanser teşhislerinde erişkinlerde olduğu gibi tarama testleri bulunmuyor, bu nedenle kanser belirtisi olabilecek belirtilere anne babaların dikkat etmesi gerekiyor. Çocukta daha önce olmayan, aniden gelişen solukluk, beze, karın şişliği, büyümede durma veya herhangi bir dokuda anormal büyüme, deride morluklar, halsizlik, yorgunluk, ağrı, ateş, kaşıntı gibi belirti ve bulgularda doktora başvurulması gerekiyor.

 

Santa Farma’dan Kanser Tedavisi Gören Çocuklara Destek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir