Erkeklerde Kısırlık ve Tedavileri

Erkeklerde Kısırlık ve Tedavileri
Erkeklerde Kısırlık ve Tedavileri

Son dönemlerde beslenme alışkanlıkları, pandemi süreçleri ve stresli yaşam gibi birçok faktörden kaynaklı olarak sıklıkla duyduğumuz erkeklerde kısırlık ve tedavileri hakkında Kayseri Özel Erciyes Üroloji Polikliniği Hekimlerinden Op. Dr. Bekir KENAN  ve Op. Dr. Volkan SABUR’un değerli görüşlerine yer veriyoruz. Aynı zamanda www.urolojikayseri.com adlı internet sitesinden de değerli bilgilerini paylaşan hocalarımıza erkeklerde kısırlık ile ilgili bazı soruları soracağız.

Erkeklerde Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olunamıyorsa bu durumda erkeklerde kısırlık nedir sorusu akıllara gelir. Çünkü kısırlığın bilinen ilk belirtisi çocuk sahibi olamamaktır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kısırlık sebepleri vardır. Ancak erkek kısırlığını tespit etmek için sperm testi yapmak yeterli olacaktır.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir, bilinirse çözüme kısa sürede ulaşılabilir. Erkeklerde kısırlığın bilinen bir belirtisi yoktur. 1 yıl düzenli bir şekilde korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olunamaması tek belirtidir. Bazen testislerde bulunan rahatsızlıklar kısırlığa sebep olabilir. Eğer böyle bir durum varsa testislerde görülen uzun süreli şişkinlik ve ağrı da belirti olarak kabul edilebilir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörler ya da doğuştan gelen bazı anormallikler erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir konusuna açıklık getirir. Ayrıca varikosel, hormonal bozukluklar, inmemiş testisler, testosteronun yetersiz olarak salgılanması, testislerin kimyasallara maruz kalması ve testislerde görülen çeşitli rahatsızlıklar da erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Erkeklerde kısırlık tanısı nasıl konur sorusunun cevabı basittir. Üroloji doktoru fiziki muayene sonrasında erkekten spermiogram testi ister. Semen analizi de denilen bu test sonucunda erkekte kısırlığın var olup olmadığı anlaşılacaktır.

Erkek Kısırlığı Tedavisi

Erkek kısırlığı tedavisi olarak çok farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin her biri farklı sorunlara cevap verir. Sorun tespit edildikten sonra ona göre de tedavi şekli belirlenecektir. Erkek kısırlığında;

  • İlaç tedavisi
  • Aşılama tedavisi
  • İğne tedavisi
  • Tüp bebek tedavisi

gibi tedavi çeşitleri kullanılabilir. Erkeğin kısırlığının derecesine uygun olarak üroloji doktoru doğru tedavi şekline karar verecektir.

Erkek Kısırlığının İlaç Tedavisi

Erkek kısırlığının ilaç tedavisi için ilk olarak sorun tespiti gerekir. Erkek kısırlığının büyük bir kısmında neden belirlenemez. O yüzden de sigara ve alkol tüketen erkeklerde bunların bırakılması ya da azaltılması istenir. Buna ek olarak çeşitli antioksidan ve vitaminler ile erkekte kısırlık tedavi edilmeye çalışılır. İlaç tedavisine ek olarak tüp bebek tedavisi de yapılabilir. Tedavi sürecinde kullanılacak ilaçların ve vitaminlerin süresini doktorunuz belirleyecektir.

Erkek Kısırlığında Hormon Tedavisi

Hormonal bozuklukların sebep olduğu kısırlıkta da hormon iğneleri tedavisi birincil yöntem olarak kullanılır. İğne hormonları düzene sokarak hem sperm kalitesini hem de sperm miktarını artırır.

Erkek Kısırlığının Aşılama Tedavisi

Erkek kısırlığının aşılama tedavisi ile ortadan kaldırılması konusunda kadınlar da tedaviye dahil edilir.

  • erkeğin 10 milyonun üzerinde sperm hücresinin bulunması,
  • erkeğin sperm hücrelerinin normal morfolojiye sahip olup sağlıklı olması,
  • kadından kaynaklı problemlerin olmayıp kadının yumurta kalitesinin de iyi olması durumunda uygulanır.

Aşılama öncesi erkekten sperm hücreleri alınır ve bu hücreler yıkanarak hareket hızı fazla ve kaliteli spermlerin kalması amaçlanır. Yıkanan spermler kateter adı verilen bir nesne yardımı ile kadının rahim ağzından içeri doğru boşaltılır. Spermler kısa zamanda yumurtaya ulaşacaktır. Aşılama tedavisi tekrarlandıkça olumlu sonuçlanma olasılığı da artacaktır.

Erkek Kısırlığında Tüp Bebek Tedavisi

Erkek kısırlığında tüp bebek yöntemi çok fazla kullanılır. Kadından kaliteli yumurtalar alınır ve erkekten alınan spermler yıkanır. Yumurta ve spermler bir tüp içerisinde bir araya getirilir ve spermin yumurtayı döllemesi beklenir. Kadında bir engel yoksa ve erkek kısırlığı söz konusu ise bu yöntem başarı sağlayacaktır.

Erkeklerde Kısırlık Hakkında Sık Sorulan Sorular

Spermlerimde Morfoloji Bozukluğu Var Çocuk Sahibi Olabilir Miyim?

Spermlerde bulunan morfoloji bozukluğu çocuk sahibi olma şansını büyük oranda düşürür. O sebeple de morfoloji bozukluğunu ortadan kaldıracak tedavi şekilleri denenmelidir. Ayrıca tüp bebek tedavisi ile spermlerinde morfoloji bozukluğu olan birçok çift çocuk sahibi olabilir. Erkekten alınan spermler yıkanır ve ayrıştırılarak sağlıklı olanlar kullanılır.

Erkeklerde Kısırlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Erkeklerde belirlenemeyen birçok sebep de kısırlığa sebep olabilir. Bu zamanlarda erkeklerde kısırlığa iyi gelen bitkiler nelerdir diye araştırılır. Erkeklerde maca kökü, ginseng kökü, demir dikeni, ısırgan otu ve yonca bitkisi kısırlığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Kabak çekirdeği ve fındık da sperm kalitesini artıran besinlerdendir.

Kısırlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kısırlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir ve hangileri tüketilmelidir diye çok merak edilir. Muz, çikolata, ceviz, ıspanak, kabak çekirdeği, balık, sarımsak, nar gibi yiyeceklerin tüketilmesi nedensiz kısırlıklarda etkilidir.

Erkeklerde Prostat Ameliyatı Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Erkeklerde prostat ameliyatı ile birlikte meni geri kaçarak idrar torbasından atılır. Bu kişiler doğal yolla çocuk sahibi olamazlar ancak tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaları mümkündür. Spermler erkekten alınarak kadının yumurtası ile bir tüp içerisinde döllenir.

Çocukluk Çağı Kanserleri Ve Kısırlık

Yapılan araştırmalar çocukluk çağı kanserleri ve kısırlık arasında yakın bir ilişkinin olduğunu gözlemlemiştir. Kanser tedavisi esnasında çocuklar çeşitli radyasyon tedavileri, kemoterapi ve ağır ilaç tedavisi ile cerrahi operasyonlar geçirir. Bu tedavilerin her biri kendi içerisinde çok ağır yöntemlerdir. Radyasyon ve kemoterapinin erkeklerin sperm hücrelerinde tahribata yol açtığı ve sperm kalitesini etkilediği çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu süreçte çocuğun yaşadığı psikolojik çok sayıda travma ileride cinsel hayatını da etkileyebilecek şekildedir. O sebeple çocukluk çağı kanser tedavileri de kesin olmasa bile kısırlığa sebep olma ihtimali bulunan etkenlerden biridir. Çocukluk çağında kanser tedavisi gören her 3 kişiden 1’inde büyüyünce cinsel sağlık sorunlarının ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Kısırlık

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kısırlık arasında yakın bir ilişki vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerin sperm kanalında iltihaplanmalara yol açabilir. Sperm kanalında bulunan iltihaplar da spermin kalitesine ve DNA yapısına etki eder. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için çiftlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekecektir. Eşlerden biri cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanmışsa ilk olarak o hastalığın tedavisi edilmesi gerekir. Aksi durumda bu hastalık diğer eşe de bulaşacaktır.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kısırlık sebepleri arasında ismi çok geçmese de cinsel fonksiyon bozuklukları kısırlığa neden olur mu merak edilir. Çiftler arasında başarılı bir cinsel birliktelik yoksa çocuk sahibi olmaları mümkün değildir. Çiftlerden birinde ya da ikisinde cinsel fonksiyon bozukluğu varsa tedavi edildikten sonra çocuk sahibi olması beklenir.

Kısırlığın Beslenme İle İlişkisi

Erkeklerde kısırlığın beslenme ile ilişkisi oldukça yakındır. Erkeklerde bulunan sperm hücrelerinin miktarını ve kalitesini beslenme düzeni belirler. Sağlıklı yiyecekler tüketilmiyorsa ve fast food tüketimi fazla ise sperm kalitesi düşer. Katkı maddeleri fazla olan paket gıda tüketimi, kahvaltı öğününün atlanması, protein tüketiminin azaltılması da sperm kalitesini düşürür. Ayrıca alkol, sigara ve uyarıcı madde kullanımı, bilinçsiz ilaç kullanımları da sperm kalitesini olumsuz olarak etkileyecektir.

Protein ve sebze ağırlıklı beslenme düzeni oluşturulması, düzenli egzersiz yapılması bu sorunu ortadan kaldırır.

Kısırlık Muayenesinde Nelere Dikkat Edilir?

Kısırlık muayenesinde nelere dikkat edilir ve nasıl anlaşılır kısmını merak edebilirsiniz. Ancak kısırlığın anlaşılması fiziki muayene ile mümkün değildir ( bazı bedensel problemler ve inmemiş testisler bunun dışındadır). O yüzden de üroloji doktoru erkekten spermiogram testi ister ve bu test sonucuna göre kişinin kısırlık problemi olup olmadığını anlar.

Sperm Hareket Bozukluğu Nedir?

Kısırlık etkenleri olarak spermin hareket bozukluğu da sayılır. Peki, sperm hareket bozukluğu nedir ve sperm hareketi nasıl arttırılır? Spermin yumurtaya doğru hareket etmesi için belli bir hızda olması gerekir. Eğer spermde hareket bozukluğu varsa ya da sınırlı hareket kabiliyeti varsa bu durum kısırlığa sebep olabilir. Spermdeki ileri hareketi hızlandıracak beslenme düzeni ve vitaminler yardımı ile bu soruna çözüm bulmak mümkündür.

Sperm Şekil Bozukluğu Nedir?

Sperm; baş, boyun ve kuyruktan oluşur. Bu üç bölümden birinde şekil olarak anormallik olması sperm şekil bozukluğu olarak adlandırılır. Sperm şekil bozukluğu da kısırlığa sebep olan faktörler arasında değerlendirilir. Sperm şekil bozukluğu nedir ve nasıl tedavi edilir konusunu çok kişi merak eder.

Spermde şekil bozukluğunun çok sebebi olabilir. Genetik olarak ya da bazı hastalıklar sonucunda sperm şekil bozukluğu görülebilir. DNA anomalileri, kimyasallara maruz kalmak, kullanılan ilaçlar, testislerde sıcaklık artışı, sigara, alkol ve uyarıcı madde tüketimi de sperm şekil bozukluğuna sebep olur.

Yeme içme düzenine dikkat etmek, steroid ilaçlar kullanmamak, düzenli spor ve egzersiz yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak bu sorunu büyük ölçüde tedavi edecektir.

Daha detaylı bilgi almak için https://www.urolojikayseri.com/kisirlik/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Erkeklerde Kısırlık ve Tedavileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir