Online terapi nasıl çalışır?

Online terapi nasıl çalışır?
Online terapi nasıl çalışır?

Birinin şahsen bir terapiste gitmekte tereddüt etmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler ne olursa olsun olası bir çözüm online terapidir. Online terapi, özellikle aşağıdaki durumlarda harika bir seçenek olabilir:

  • Geleneksel bir terapi için ayıracak vaktiniz yoksa,
  • İmkanların kısıtlı olduğu, nitelikli terapistlerin bulunmadığı, küçük bir yerde ikamet ediyorsanız,
  • Bir yabancıyla yüz yüze konuşmak için bir ofise gitmektense bir uygulamayı kullanmak sizin için daha rahat bir seçenek oluşturuyorsa,
  • Çoğu terapi ofisinin sağlayabileceğinden daha esnek saatlere ihtiyacınız varsa,

Bu gibi durumlarda online terapi sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Online terapi hala nispeten yenidir. Ancak araştırmalar, online terapinin genellikle geleneksel terapi kadar etkili olabileceğini gösteriyor ve giderek daha fazla sayıda sağlayıcı bunu kapsamaya başlıyor. Günümüz imkanlarını ve şartlarını göz önünde bulundurursak, online terapiden yararlanmanın tam zamanı, şu andır. COVID-19 salgını, online terapi dünyasında büyük bir değişime neden olarak daha fazla terapisti ve sigorta sağlayıcıyı online terapi seçeneklerini desteklemeye itti. Online gerçekleştirilen bir terapi seansı, yüz yüze terapi kadar doğal hale geldi ve birçok insan için daha rahat ve uygun bir seçenek sunar hale geldi.

Online Terapide Dikkat edilmesi gerekenler

Online terapi, pek çok açıdan geleneksel bir terapi seansından daha fazla olumlu etkiye sahiptir. Ancak online bir terapi seansında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Bunları sizin için sıraladık:

  • İyi bir terapist bulmak biraz zaman alabilir.
  • Güvenilir bir sağlayıcı platform bulmanız gerekir.
  • Ne ekerseniz onu biçersiniz. Sadece sizin için en uygun olduğunda veya kendinizi en rahat hissettiğinizde değil, devam ettiğinizde ve tutarlı bir şekilde katıldığınızda terapiden en iyi şekilde yararlanırsınız. Yani istikrarlı olabileceğiniz bir terapist bulmalısınız.
  • Terapistler ofislerini rahat ve huzurlu alanlar olarak tasarlarlar. Sakinleştirici çeşmeler, bekleme odasında çalan hoş müzikler olabilir veya sakinleştirici esansiyel yağlar kullanabilirler. Başka bir şey yoksa, özeldirler. Ancak terapinizi çevrimiçi yaptığınızda, kendi huzurlu alanınızı bulmanız gerekir. evinizin rahatlığında psikolojik olarak kendinizi daha rahat açabilmeniz mümkündür. Bunu sağlayacak formülleri üretmeniz gerekecektir.
  • Teknoloji pek çok sorunu çözer ama aynı zamanda yenilerini de beraberinde getirir. İyi bir İnternet bağlantısına ve konuşmayı gecikme olmadan halledebilecek bir cihaza ihtiyacınız olacak. O zaman bile, zaman zaman kontrolünüz dışında teknik zorluklar olabilir.

Online Terapi Gizliliğe Önem Verir Mi?

Online terapinin esas misyonu mental sağlık adına çözümleri aramayı kolaylaştırmaktır. Çünkü toplumda mental sağlığa dair bir tutum vardır. Bir terapistin yardımını almak, bir takım yaftalanmaları beraberinde getirir. Bu gerici bir düşünce olsa da günümüzde hala var olan bir durumdur. Bazı kişiler arasında, bir terapistin ofisine girerken görülmek sizi dedikoduya veya yargılanmaya maruz bırakacaktır. Bu, bazılarının terapi aramamasının başka bir yaygın nedenidir. Online terapiye ilk başladığınızda, terapistinizle bir takma ad veya takma ad kullanma seçeneğiniz vardır. Zorunlu olmasa da terapötik süreçte kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilecek bir seçenektir.

Terapi, doğru zaman geldiğinde kendini açmakla ilgilidir, ancak asla rahat edebileceğinizden daha fazla bilgi paylaşmak zorunda hissetmemelisiniz. Teknolojik açıdan, online terapi çözümleri, büyük dünya bankalarıyla eşit düzeyde güvenlik ve gizlilik sunar. Danışanlar ve terapistler arasındaki iletişim tamamen şifrelenir. Saldırganlar, bir ihlal durumunda bile, verileri kullanıcıya kadar takip etme yeteneği olmadan basitçe karıştırılmış karakterler görürler. Buna ek olarak ödeme sistemi de oldukça güvenlidir. Yani her türlü bilginiz gizliliğe önem veren kişiler tarafından muhafaza edilir.

Online terapi nasıl çalışır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir