Damak Yaraları Neden Olur?

Damakta ağrı ve kaşıntı ile ortaya çıkan yaralar, insanların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Önüne geçilebilen bir problem olsa da bu süre boyunca yeme ve içme gibi durumlarda ağrılı bir hal alır.

Damak yaraları neden olur?
Damak yaraları neden olur?

Damakta ağrı ve kaşıntı ile ortaya çıkan yaralar, insanların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Önüne geçilebilen bir problem olsa da bu süre boyunca yeme ve içme gibi durumlarda ağrılı bir hal alır. Peki, damak yaraları neden olur? Damak yaralarının belirtisi nedir? Damak yaralarına ne iyi gelir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında anlattık.

Damak Yarası Neden Olur?

Damak yaralarının tam olarak neden kaynaklandığı belli değildir. Hayat kalitesini etkileyen damak yaralarının bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Damak yaraları ile sık sık karşılaşıyorsanız muhakkak bir uzman yardımı almalısınız. Eğer bu durumu ertelerseniz ağız ve diş sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Damakta oluşan yaralar ağzın herhangi bir yerinde (dudaklar, diş etleri ve damak) ortaya çıkabilen küçük ülserlerdir. Bu küçük yumrular genellikle yüksek ateş, mide hastalığı veya ağız enfeksiyonunun sonucudur, ancak diş ameliyatından sonra da ortaya çıkabilir. Bitkisel yollar ile evde damak yaralarını tedavi etmek mümkündür. Ancak bazı durumlarda ağız ülserleri ciddi bir sağlık sorununa da işaret edebilir. Bu nedenle maksiller yaralar için evde tedavi yöntemini belirlemeden önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Damak Yarası Belirtileri

  • Damakta sancılı ağrı
  • Yemek yerken veya bir şeyler içerken oluşan rahatsızlık hissi
  • Özellikle çok sıcak ya da soğuk şeyler yiyip çerken ağrı hissetme
  • Damakta şişlik
  • Damakta renk değişimi (Beyazlaşma veya kızarma)
  • Ağzı rahat açamama
  • Herhangi başka bir neden yokken ateş yükselmesi

Damak Yaralarına Ne İyi Gelir?

Damak yaralarının önüne geçmek için ağız sağlığınıza oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Damak yaralarını evde yapabileceğiniz uygulamalar ile tedavi etmek için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler;

Aloe Vera

Güçlü antioksidanlar içerdiğinden aloe vera bulaşıcı virüsleri kısa sürede yok edebilir. Aloe bitkisinden jeli çıkarın ve bir bardak ılık suya ekleyin. Bu karışımı her gün gargara olarak kullanın.

Sirke

Sirke damak yaralarını tedavi etmek için kullanılabilir. Sirkeyi bir miktar su ile karıştırarak damak yaralarınız için gargara olarak kullanabilirsiniz. Sirke dışında kuru üzüm, anason ve bal karıştırılarak yaraya sürülebilir.

Buz

Ağzınıza bir parça buz koyarak damağınızda oluşan yaraları hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz. Bu yöntem ağrınızı hafifletecektir.

Tuzlu Su

Suyu bir miktar tuz ile karıştırın ve bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Damak yaralarını geçirmek için sık sık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.  Damak yaralarınıza katlanabilirseniz direk olarak tuz basabilirsiniz.

Sumak Suyu

Sumak, içeriğinde bulunan çözücü maddelerden dolayı damak yaralarına ve aftlara çok iyi gelir. Ilık bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı sumak atın ve bu karışım ile her gün gargara yapın.

Gezmek için, seyahat tüyoları için: gezilecek yerler

Damak Yaraları Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir