Erkeklerde Kısırlık

Erkeklerde Kısırlık
Erkeklerde Kısırlık

Erkeklerde kısırlık olduğunda çiftler için büyük bir stres kaynağı olabilir. Birçok evli çiftin evlilik hayatları halen bu problem nedeniyle sonlanabiliyor.

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre yetişkin erkekler için ortalama sperm sayısı 1938’den bu yana yüzde 50 azaldı ve şu anda her yıl yüzde 2 oranında düşüyor. Stres, çevresel toksinlere maruz kalma ve temel vitamin ve minerallerden yoksun beslenme tipi erkeklerde kısırlığı git gide artırıyor. 

Çiftler bu konuyu ele aldıklarında, doğurganlık durumunu belirlemek için bir uzmanı ilk gören kişi genellikle kadındır. Erkekler bu durumun kendilerinden kaynaklanabileceğini ilk başlarda göz ardı edebilmektedirler. Bazı erkekler doğurganlık sorunları olabileceğini kabul etmek istemezler. Bu nedenle, test yaptırma konusunda daha isteksizdirler ve birçok erkek bir uzmanı görmeyi geciktirir veya hatta ondan tamamen kaçınır.

Düşük sperm sayısı kadının hamile kalmakta zorlanmasının başlıca nedenlerinden biridir

Bir erkek ne kadar az sperm üretirse, yumurtayı başarılı bir şekilde dölleme olasılığı o kadar düşük olur. Erkeklerin üreme sağlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilecekleri çeşitli yollar vardır. Vitamin C, E ve Çinko gibi antioksidanlar açısından zengin bir beslenme şekli, sperm sağlığını iyileştirmede faydalı olabilir. 

Sperm sayısının bir sorun olup olmadığını erkenden belirlemenin birçok faydası vardır. Bir sorun ne kadar erken belirlenirse, uygun tedavi o kadar erken başlatılabilir. 

Erkek kısırlığı tedavileri tipik olarak yaşam tarzı değişiklikleri, vitamin, mineral veya bitkisel takviye, reçeteli ilaçlar ve hatta cerrahi prosedürleri içerir. Ancak, bunlardan herhangi biri başlamadan önce, çift iletişim kurabilmeli ve konu hakkında birlikte harekete geçmeyi kabul etmelidir.

Erkeklerde Kısırlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir