Obezite için Mide Balonu Tedavisi

Obezite için mide balonu tedavisi
Obezite için mide balonu tedavisi

Çağımızın hastalığı obezite tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemi olan mide balonu uygulaması, fazla kilolardan kurtulmak için risksiz bir tercih olarak yaygın kullanılmaktadır.

Mide Balonu Nedir?

Çağımızın hastalığı obezite tedavisinde gün geçtikçe daha çok tercih edilen mide balonu uygulaması, ameliyat gerektirmediğinden kilo vermek için risksiz bir tercih olarak günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Balon silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiştir. İnsan sağlığına zararlı olmayan balon, sönük halde mideye yerleştirilerek şişirilir. Mide de yer kaplayarak sürekli tokluk hissi verir. Bu sayede yeme isteğini bastırarak kilo vermede etkili bir rol oynar.

Mide balonu aşırı kilolu insanlarda ameliyatsız kilo verme yöntemidir. Daha önce diyet veya egzersiz ile kilo vermede başarılı olamayanlar için kısa sürede etkili bir yöntemdir. Mide balonu taktıranlar genel de daha önce aşırı kilolarından kurtulmak için geleneksel yöntemleri denemiş ve başarılı olamamış veya verilen kiloları koruyamamış kişilerdir.

Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonları aynı zamanda gastrik balon olarak da adlandırılır. Uygulama yöntemi ve mide de kalma süresine bağlı olarak, 6 aylık, 12 aylık ayarlanabilir ve yutulabilir mide balonu çeşitleri vardır. 6 aylık balonlar 1 kere şişirilir ve tekrar ayarlanamaz. 1 yıllık balonların özel yapısı sayesinde ihtiyaca göre hacmi ayarlanabilir. Yutulabilir mide balonu ise anestezi ve endoskopi gerektirmez. Kapsül halinde su ile yutulur ve şişirilir.

Bütün bu uygulamaların etki mekanizması aynıdır. Endoskopi ile uygulanan balonlar süre sonunda yine endoskopi ile çıkarılır. Yutulabilir mide balonu ise mide de sönerek doğal yollarla dışarı atılır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Doktorunuz tarafından yapılan görüşme ve muayene sonucunda mide balonu uygulaması için bir sakınca görülmez ise hangi balonun uygulanacağına karar verilir.

Mide balonu mideye endoskopik yöntemle yerleştirilir. Balon uzman hekim ve personel tarafından hastane şartlarında uygulanmaktadır.

Hastaya hafif anestezi (sedasyon) uygulanılarak ağızdan yemek borusu yoluyla mideye sönük olarak yerleştirilir. Balona bağlı katater vasıtasıyla steril su ile şişirilir. Bu işlem yaklaşık 30 dk. sürmektedir. Hasta hafif anestezi altında olduğu için hiçbir şey hissetmez. Hasta uzman anestezist tarafından uyandırıldıktan sonra 1 saat gözetim altında tutulur. Sonrasında günlük hayatına dönebilir.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

Ameliyatsız ve risksiz kilo verme yöntemi olarak uygulama kolaylığı dolayısıyla tercih edilen mide balonlarının kullanımı günümüzde çok yaygındır. Obezite tedavisinde veya aşırı kiloların verilmesinde kısa sürede etkili bir yöntemdir. Kişiler 4-6 aylık süreçte 20 kg a kadar kilo verdiklerini belirtmişlerdir.

Mide balonu uygulaması, vücut kitle endeksi obeziteye yakın ve üzeri kişilere uygulanabilir. Genel olarak kilo vermede etkili olduğu yönünde yapılan yorumlar olumlu yöndedir.  Balon takıldıktan sonraki 3-7 günlük alışma sürecinde mide krampı, bulantı veya kusma gibi şikayetler görülebilmektedir. Bu şikayetlerin yutulabilir mide balonu taktıranlar tarafından az görüldüğü belirtilmiştir.

Yutulabilir Mide Balonu Taktıranlar

Yutulabilir mide balonu anestezi ve endoskopi gerektirmez. Bu sebeple kişi uygulama sürecini tamamını gözlemler. Balonun ince ve pürüzsüz olması nedeni ile diğer mide balonları sonrası görülen bulantı kramp ve kusma gibi şikayetler çok az görülür. Ayrıca çıkarılması için tekrar endoskopiye gerek yoktur. Bu sebeplerle yutulabilir mide balonu yaptıranlar diğer balonlara göre daha memnun olduğu görülmektedir.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları çeşidi, uygulandığı tıp merkezi döviz kuru gibi değişkenlere bağlıdır. Güncel fiyatları için hem hangi balonun uygun olduğu hem de kişinin bir engeli olup olmadığının belirlenmesi için doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Bu sebeple mide balonu fiyatları için doktorunuzla görüşüp bilgi almak en doğrusu olacaktır.

https://mehtaperturk.com/mide-balonu/

Obezite için Mide Balonu Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir