Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir
Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir

Obezite cerrahisinde en fazla tercih edilen yöntem, tüp mide ameliyatlarıdır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hastalar, tüp mide ameliyatı ile birlikte hem hayal ettiği kiloya kavuşuyor hem de sağlıklı bir hayata geri dönmüş oluyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite her geçen gün yaygın bir hastalık haline geliyor. Beraberinde getirdiği diğer hastalıklar ile birlikte sadece hayatı zorlaştırmakla kalmıyor; kişinin sağlığını da çok ciddi seviyede olumsuz etkiliyor. Sadece kişinin görünümü ve özgüveni üzerinde etkili olmayan obezite, sağlık tarafında yarattığı tahribatla birlikte şeker ve tansiyon gibi hayati rahatsızlıklara yol açıyor.

Op. Dr. Güven Görkem, 16 yılın üzerinde tecrübesi ve binlerce başarılı operasyonu ile birlikte, bu alanda Türkiye’nin en değerli doktorları arasında yerini aldı. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından hastaları ameliyat ediyor ve başarılı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı oluyor. Sadece ameliyat süresince değil ameliyat öncesi ve sonrasında da, hastanın takip etmesi gereken süreci net bir şekilde anlatan Dr. Güven, kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini mümkün kılıyor.

Tüp mide ameliyatları, hastanın mevcut durumuna göre farklı çeşitlerde sunuluyor. Bu açıdan, hasta üzerinde yapılacak ilk muayene, çok büyük öneme sahip. Bu muayene ve tetkikler ışığında doğru ameliyat türüne karar veriliyor.

Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir?

Kişinin başarılı ve etkili bir şekilde kilo vermesi için doğru tüp mide ameliyatını yapmak çok önemli bir konu. Hasta üzerinde yapılan muayene ve tetkikler ışığında bu karar alınıyor. Bu açıdan, Op. Dr. Güven Görkem, öncelikli olarak hastanın muayenesini gerçekleştiriyor. Hastaları, sağlık konusunda uyaran Dr. Görkem, özellikle merdiven altı kliniklerden uzak durulması konusunda uyarılarda bulunuyor.

1.   Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Operasyonu)

Halk arasında direkt olarak tüp mide ameliyatı olarak bilinen laparoskopik sleeve gastrektomi, midenin yaklaşık olarak %80’inin alınmasını hedefler. Midenin hacminde yaşanan bu düşüş ile birlikte, çok daha az porsiyonlarla doyum gerçekleşmiş oluyor.

Daha az porsiyonlar tüketmek, daha az kalori alımı anlamına gelir. Bu yaklaşım sayesinde, kişinin hızlı bir şekilde kilo verdiği görülüyor. Uzun yıllardır kullanılan ve etkisi kanıtlanmış bir yöntem olan tüp mide ameliyatı, hastaların 2 yıllık süreç içerisinde kilo vermesine olanak tanıyor. Kilo verme süreci ilk aylar çok hızlı bir şekilde gerçekleşirken ilerleyen süreçlerde daha yavaş bir şekilde gerçekleşiyor. Bu açıdan, hastanın azimli ve sabırlı bir şekilde diyet ve egzersiz planına uyması gerekiyor.

Op. Dr. Güven Görkem ve ekibi tarafından gerçekleştirilen tüp mide ameliyatları, kapalı ameliyatı yöntemi ile yapılıyor. Bu sayede, kişinin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesi hedefleniyor. Büyük kesiler olmadığı için, hasta sosyal hayatında hızlı bir şekilde dönüş sağlıyor.

2.   Gastrik Bypass Ameliyatı (Roux-en-Y Gastrik Bypass)

Bu yöntem içerisinde mide küçültmeye ek olarak, büyük midenin ve oniki parmak bağırsağın bypass edilmesi bulunur. Kişinin tükettiği besin, küçük mideden direkt olarak ince bağırsağa ulaşır. Büyük mideye ve oniki parmak bağırsağına uğramadan geçiş yapan besinler, çok daha hızlı bir şekilde sindirilir.

Basit tüp mide ameliyatına oranla iki farklı etki ortaya çıkıyor;

  1. Midenin küçülmesi ile birlikte çok daha az porsiyonla doyuma ulaşılıyor.
  2. Birinci etkiye ek olarak, açlık hissini yöneten hormonlar üzerinde direkt olarak bir etkiye sahiptir.

Tip 2 diyabeti olanlar için çok etkili bir yöntemdir.

3.   Biliopankreatik Derivasyon (Duodenal Switch)

Bu yöntemde çok büyük bir bypass işlemi uygulanır. Oluşturulan küçük bir mideye ek olarak, besinler direkt olarak ince bağırsağın ortasına gönderilir. İnce bağırsağın büyük bir bölümünü atlayan besinler, bu sayede, çok daha az emilime uğrar. Daha az emilime uğraması sayesinde, besinlerden alınan kalori de otomatik bir şekilde azalır.

İki farklı etkinin aynı anda görüldüğü bir yöntemdir. Küçülen mide, daha az porsiyonla doyuma ulaşmayı mümkün kılar. Bağırsağın büyük bir bölümünün atlanması ile birlikte, daha az kalori alımı sağlanmış olur. Oldukça etkili bir yöntemdir.

4.   Biliopankreatik Saptırma

Midenin bir kısmı alındıktan sonra kalan kısım ince bağırsağın ucuna bağlanır. Komplikasyon risklerini yüksek oranda barındırması nedeniyle çok nadir tercih edilir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Op. Dr. Güven Görkem, tüp mide ameliyatının öne çıkan avantajlarını şu şekilde açıklıyor;

  • Tüp mide ameliyatı ile birlikte ince bağırsak komplikasyonlar görülmez. Bu sayede, çok daha sağlıklı bir ameliyat süreci geçirilir.
  • Görece pratik ve kolay bir obezite cerrahisidir. Kolay ve pratikliğinin yanı sıra efektif bir şekilde kilo vermeyi mümkün kılar.
  • Kapalı ameliyat yöntemi ile yapılması sayesinde, hasta hızlı bir şekilde sosyal yaşantısına dönebilir. Çok kısa bir izin süreci ile birlikte çalışanlar da tüp mide ameliyatı olabilirler.
  • Ameliyatın bitmesinin ardından herhangi ekstra bir durum gözükmediği sürece, ikinci bir ameliyata gerek kalmaz. Midede bir cisim bırakılmaz.
  • Midenin küçülmesi ile birlikte tokluk hissi çok daha düşük porsiyonlar ile elde edilir.
  • Kapalı ameliyat olması sayesinde, oldukça küçük kesiler yapılır. Bunun sonucunda, büyük bir yara izi oluşmasının önüne geçilir. Küçük kesiler bulunduğu için iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşir.
Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir