Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?
Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Filtresiz zeytinyağı aynı taş baskı zeytinyağı gibi, bir çok yanlış bilgilere muhatap önemli bir konudur. Her gıda maddesi gibi zeytinyağı da doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Bu sebeplerden dolayı, filtresiz zeytinyağı konusunu sizlere detaylarıyla anlatmak ve zeytinyağı konusundaki bilinci arttırmayı hedefledik.

Şimdi bu konuyu sizlere kısaca açıklayalım.

Filtresiz Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı sıkıldıktan sonra, stoklama tanklarına alınır. Bu tanklar paslanmaz çelik veya krom tanklardır ve alt tarafları konik bir şekilde üretilmektedir. Bu tanklarda zeytinyağına önce posa çöktürme işlemi uygulanır. Posa; su ve tortu dan oluşan ve zeytinyağının bozulmasına neden olan bir bileşendir. Bu sebeple zeytinyağından kısa sürede uzaklaştırılması gerekmektedir.

Posa çöktürme, ısının kontrol edildiği ortamlarda ve 1 ay içerisinde yapılmalıdır. Bu çöktürme işlemi zeytinyağını posadan temizler ama zeytinyağı içinde bulunan meyve parçacıkları, su ve tortu zeytinyağı için hala tehlike oluşturmaktadır. Herkesin bildiği puslu ve doğal görüntü, parçacıkların zeytinyağı içinde hala bulunduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı içerisindeki bu meyve parçacıkları aslında vitamin ve mineral ihtiva etmektedirler ve muhtemelen sağlık açısından da oldukça fazla mineral içerirler, ancak uzun süre zeytinyağı içerisinde kalmaları sorun oluşturmaktadır. Eğer zeytinyağı kısa bir sürede tüketilecekse, filtresiz olarak kullanılması sağlık açısından faydalıdır. Ancak uzun süre ve kötü koşullarda zeytinyağını filtresiz bekletmek zeytinyağının bozulmasını büyük bir oranda hızlandırmaktadır

Bu parçacıklar zeytinyağında;

Yağ Asit derecesinin yükselmesine

Peroksit değerinin artmasına

İçerdiği Antioksidanların özelliklerini kaybetmesine

Kalitesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı filtresiz zeytinyağı, zamanla özelliklerinden kaybederek, sağlığa faydalı olması beklenen getirilerini yitirmekte hatta bozulmaya başlayarak kalitesinde de olumsuz yönde kayıplara uğramaktadır. Bütün bunlar göz önüne alınarak şunu net olarak söyleyebiliriz. Zeytinin hasat zamanı ve sıkılması ile tüketilme zamanı arasındaki fark uzadıkça zeytinyağı bozulma riski artar.

PEKİ FİLTRESİZ ZEYTİNYAĞI NE ZAMAN ALINIR?

Sizlere tavsiyemiz, hasat mevsimi olan Ekim-Aralık sezonu (Ayvalık için) kabul edersek filtresiz zeytinyağını en geç Nisan ayı sonuna kadar satın alıp tüketebilirsiniz, ki bu tarihlerde gerçekten taze olduğundan emin olduğunuz bu zeytinyağı sağlığınız açısından birçok faydalı mineral bulundurmaktadır.

 

 

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık Zeytinyağı

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir