Selülit için Ne Yapılmalı? Nasıl Yok Edilir?

Selülit, Orta Çağ'da kadınların çekinmeden gösterdiği bir şey olsa da günümüzde kadınların en çok korktuğu kelimelerden biridir. Tam tanımlaması; normal vücut yağını aşırı çeken bağ dokusunun neden olduğu milyonlarca kadının kalça ve uyluklarında görülen görüntüdür.

Selülit İçin Ne Yapılmalı
Selülit İçin Ne Yapılmalı

Selülit, Orta Çağ’da kadınların çekinmeden gösterdiği bir şey olsa da günümüzde kadınların en çok korktuğu kelimelerden biridir. Tam tanımlaması; normal vücut yağını aşırı çeken bağ dokusunun neden olduğu milyonlarca kadının kalça ve uyluklarında görülen görüntüdür. Selülit oluşumu genellikle ergenliğin başlangıcında görülür, ancak daha hafif olduğu için belirgin değildir ve sadece cilt hafifçe sıkıştırıldığında görülebilir. Yaşla birlikte herhangi bir önlem alınmazsa, portakal kabuğu görünümü daha belirgin hale gelecektir. Peki selülit için ne yapılmalı? Selülit nasıl engellenir ve var olan selülit ile nasıl baş edilir?

Selüliti Geçirmenin Yolları, Selülitten Kurtulmanın Yolları

  • Bağ dokusunun bütünlüğünü sağlamak için selülit probleminde kurtulmak için oldukça önemlidir. Bu en iyi P vitamini (flavonoidler) ve C vitamini (askorbik asit) içeren yiyecekleri yiyerek yapılır. Daha fazla narenciye, kiraz, biber, çilek, portakal, greyfurt ve diğer yeşil yapraklı sebzeler yemelisiniz.
  • Vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırarak selülit görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun için en güzel yollardan biri su tüketimini arttırmaktır.
  • İç organlarınızın toksinlere maruz kalmasını en aza indirin. Bazen belirli bir derecede kaçınılmaz çevresel toksin maruziyeti söz konusudur. Ancak bazı toksinlerin alımını engellemek sizin elinizdedir. Örneğin, sigara içmek, aşırı içki içmek, gereksiz ilaç kullanmaktan kaçınmak vücudunuza giren toksinleri önemli derecede azaltacaktır.
  • Sık sık vücudunuzun östrojen seviyelerini kontrol edin. Günlük sebzeleri (turpgiller gibi) bol bol yiyerek östrojen seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana gibi sebzeler indol-3-carbinol adı verilen bir madde içerir. Bu maddenin östrojen metabolizması üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca bu sebzelerin detoks etkisi sayesinde vücudunuzu toksinlerden arındırmanız da mümkündür.
  • Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulun. Selülit benzersiz özelliklere sahiptir, ancak sonuçta yine de basit vücut yağıdır. Vücut yağını uygun şekilde kaybederseniz, vücudunuzdaki portakal kabuğu görünümü ya azalır ya da tamamen kaybolur.
  • Balık yağı, avokado yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih ederek bu yağların vücudunuz da depolamak yerine kullanarak metabolizmanızı canlandırabilirsiniz.
  • Bol miktarda lif içerdikleri için tam tahıllı karbonhidratları tercih edin, böylece uzun süre tok kalarak aşırı kalori alımını önleyebilirsiniz. Ayrıca bağırsak sağlığına iyi geldiği için vücudun enfeksiyon kapma kabiliyetini azaltabilirler.
Selülit için Ne Yapılmalı? Nasıl Yok Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir