Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?
Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlik döneminde başta olmak üzere hayatımızın her döneminde karşımıza çıkan sivilceler bize kötü günler geçirtebilmektedir. Bu sivilcelerin elle sıkılması ve zamanında tedavi edilmemesi nedeniyle onlardan kurtulsak bile kaybolmayan sivilce izlerine katlanmak zorunda kalabiliriz. Yüzünde sivilce izleri ve lekeleri olan ve pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt hayali olan pek çok kişi sivilce lekeleri nasıl geçer? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Aynı dertten mustarip olan okurlarımız için sivilce izlerinden kurtulmak için neler yapabiliriz ayrıntılarıyla anlattık.

Sivilcenin Nedenleri

Sivilce sorununun önüne geçmek için öncelikle nedenlerini bilmek gerekir. Bu sayede en doğru yöntemi uygulayarak sivilcelerimizden yüzümüzde iz kalmadan kurtulabiliriz. Sivilce, cilt altındaki kıl köklerinin ölü deri ve yağ tarafından tıkanması sonucu ortaya çıkar. Hormon seviyelerindeki artış, cilt yüzeyinde akneye neden olabilen yağ bezlerini etkiler. Akne nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hormonal değişiklikler
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Cildin havasız kalması Yağlı yiyecekler yemek
  • Stres, kaygı
  • Psikolojik problemler
  • Kadınların adet dönemi

Doğal Yollarla Sivilce Lekeleri Geçer mi?

Sivilce izlerini yok etmek için hemen hemen her evde bulunan doğal malzemelerden destek alabilirsiniz. Ancak burada vurgulanması gereken bir nokta şudur; sivilce kaynaklı ciddi cilt problemleriniz varsa, hassas bir cildiniz varsa öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca ciddi ve yoğun lekeleriniz varsa lazer ile leke tedavisine başlamanız daha kesin sonuç almanızı sağlayacaktır.

Patates

Patatesler çok fazla nişasta içerdiğinden sivilce izlerini tedavi edebilirler. Bunu yapmak için önce patatesleri rendeleyin, ardından tülbent içine koyun ve sıkarak suyunu çıkarın. Bu suyu sorunlu bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından yüzü ılık suyla iyice temizleyin.

Limon

Sivilceleri geçirmek için sık sık kullanılan limon sivilce izlerini giderme konusunda da oldukça başarılıdır. Bir parça pamuğu sıktığınız limon suyuna batırıp sivilce izinin üstüne uygulayabilirsiniz. Ayrıca maske formülü ile de limondan faydalanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yumurta beyazını iyice karıştırın, izlerinizin üzerine bir fırça yardımıyla sürün. 20 dakika ciltte bekletin ve ardından temizleyin.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, hassas bir cildiniz varsa limon asidik bir gıda olduğu için bu yöntemden uzak durmalısınız. Aksi takdirde yüzünde kızarma, kabarma, kaşıntı gibi olumsuz durumlar gözlemlenebilir.

Yoğurt

Sivilce izlerini giderme konusunda oldukça başarılı olan doğal malzemelerden biri de yoğurttur. Hassas bir cildiniz yoksa içine birkaç damla limon suyu ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Cildinizdeki problemli bölgelere sürdüğünüz yoğurdu 15 dakika beklettin ve ılık suyla temizleyin.

Kabartma Tozu

Hepimizin bildiği gibi, kabartma tozu sivilceleri kurutmak ve sivilce izlerini yok etmek için etkili bir bileşendir. Bir çay kaşığı karbonatın içine bir damla limon suyu sıkın ve ardından bu macun karışımını nemli yüzünüze uygulayın. Macun kuruduktan sonra yüzünüzü hemen ılık bir suyla yıkayın. Uzun süre ciltte kalması tahriş riskini artıracaktır. Bu yüzden hassas bir cildiniz varsa özellikle dikkatli olmalısınız. Yüzünüzü yıkadıktan sonra doğal gül suyu ile yatışmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir