Dil Altı Hapı Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Daha çok tansiyon hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılan dil altı hapı nedir ve nasıl kullanılır? Dil altı hapı hızlı ve etkili önlem ve etki sunduğundan mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Dil altı hapı nedir ve nasıl kullanılır?
Dil altı hapı nedir ve nasıl kullanılır?

Daha çok tansiyon hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılan dil altı hapı nedir ve nasıl kullanılır? Dil altı hapı hızlı ve etkili önlem ve etki sunduğundan mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Etkin içeriği sayesinde yaşam kurtarıcı özelliğe sahip olan hap, daha çok yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları için tavsiye edilmektedir diyerek dil altı hapı nedir sorusu cevaplandırılabilir. Kalp krizleri ve yüksek tansiyon esnasında kullanılan hap hatalı kullanım sonucunda hastanın hayatını kaybetmesine dahi eden olabilmektedir.

Dil Altı Hapı Hangi Hastalıklara Sahip Olanlara Tavsiye Edilmektedir ?

Hastanın tansiyon ve kalp ritmini düzenleyip kontrol altına almaya yarayan ve adından da anlaşılacağı üzere doğrudan dil altından uygulanan dil altı hapının kullanıldığı hastalıklar ise şunlardır;

  • Koroner arter rahatsızlığında,
  • Önceden kalp krizleri geçirmiş olanlarda ve efor sarf edilmesi durumunda göğüs kısmında şiddetli tarzda ağrısı bulunan ciddi kalp rahatsızlıklarına sahip olanlarda,
  • Yüksek tansiyon hastalığına maruz kalanlarda uzman doktor kontrolünde uygulanmaktadır.
  • Ayrıca kalp sağlık problemlerinin büyük bir kısmında bu hap tavsiye edilirken kalp yetmezliği hastalığı söz konusu olan hastalarda ve Viagra tipi ilaç türleri kullanan hastalarda hapın kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.

Dil Altı Hapı Nasıl Kullanılır?

Dilin alt kısmına yerleştirilerek erime süreci başlaması sağlanmaktadır. Yalnızca birkaç dakika içerisinden erime özelliği gösteren hap, dilin altında yer alan kan damarlarından giriş sağlayarak etkisini çok hızlı bir şekilde göstermektedir. Tansiyonun çok yüksek olduğu durumlarda çiğnenerek kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Dil Altı Hapı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hatalı ve bilinçsizce kullanılması durumunda ciddi riskler teşkil edebilen dil altı hapı hangi durumlarda kullanılır? Dil altı hapı ilgili sağlık sorunlarına maruz kalındığında, doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmalıdır.

İlacın kesinlikle kulaktan dolma, doktor harici tavsiyelerle kullanılmaması gerekir. Dil altı hapı mutlak olarak doktor onayı alındıktan sonra kullanılmalı ve yüksek kan basıncı problemi söz konusu olmadığında dil altı hapı kullanımından uzak durulmalıdır. Aksi durumunda tansiyon değerinin yeniden düşmesi söz konusu olabilmektedir. Kişinin tansiyonunun ani olarak yükselmesi durumunda acil müdahale olarak hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Hapın kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer kural ise tek seferde birden fazla alınmaması gerekliliğidir. Şikayet sebebi ile kullanılan dil altı hapının etkisini göstermesinden bir müddet sonrasında şikayetin yeniden tekrar etmesi durumunda doktor kontrolünde ikinci bir dil altı hapı alımında sakınca söz konusu olmamaktadır. Fakat, aynı anda 2 adet dil altı hapı kullanımı oldukça risk teşkil ettiğinden bu durumundan da mutlaka kaçınılmalıdır.

Hapın diğer ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkileri olabilir. İlacın prospektüsünde yer alan en yaygın görülen yan etkileri arasında baş dönmesi, kabızlık, çeşitli alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı ve baş dönmesi öne çıkmaktadır.

Dil Altı Hapı Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir