Doğum Sigortası

Doğum Sigortası
Doğum Sigortası

Doğum sigortası, hamilelik süresince haftalık ve aylık anne ve çocuk sağlığı kontrollerini, doğum masraflarını (sezaryen veya vajinal doğum), doğum sonu ve yeni doğan kontrollerini kapsayan bir sigorta ile garanti ettirme türüdür. Sağlık sigortasının bir parçası olan doğum sigortası, hamile kadınlar ve hamilelik planlayan aileler için ideal bir teminattır.

Ancak bu teminatın sağlık sigortası olan Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) poliçelerine ek teminat olarak kabul edildiğini unutmayınız. Yani doğum teminatı alabilmek için öncelikle TSS veya ÖSS sahibi olmanız veya bunlardan birine sahipseniz poliçenize doğum teminatını da eklemeniz gerekmektedir.

TSS ve OSS Kısaltmalarının Açılımı Nedir?

Ek sağlık sigortası (TSS); Muayene, tahlil, tedavi gibi sağlık giderlerini poliçe kapsamında sadece katkı payı ödeyerek özel hastanelerde ders kitabı sözleşmeleri ile güvence altına alan sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası (ÖSS), sağlık giderlerinin herhangi bir özel hastanenin sigorta şirketleri tarafından poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılandığı bir sigorta türüdür.

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılması Doğru Bir Seçim Olacaktır?

Doğum sigortası satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli soru, bu teminatın sağlık sigortası poliçenizdeki ek seçeneklerinin bir parçası olup olmadığıdır. Bu garantiyi ekleme zamanı önemlidir. Hamileliğin başından yeni doğan bebeğin ilk kontrollerine kadarki tüm masrafları içeren bir teminat alınmalıdır. Sağlık sigortası poliçede genellikle 1 yıl sonra kullanıma hazırlanır.

Diğer bir deyişle, hamilelik masraflarınız, sağlık sigortanızı satın aldığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca karşılanmayacaktır. Bu nedenle, hamileliğinizin başlangıcından yaklaşık 1 yıl önce ek teminat satın almanızı öneririz. Hamilelik başladıktan sonra bile analık sigortası sunan sigorta şirketleri var. Doğum sigortası fiyatları anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketinin sunduğu paketlere göre farklılık gösterecektir. Dahil etmeyi düşündüğünüz içerikler fiyatları etkileyecektir.

Doğum Sigortası Neden Önemlidir?

Hamile kalmayı planlayan veya hamilelik sürecinde olan her anne muhtemelen bebeğini ve kendisini koruma konusunda derin endişelere sahiptir. Bu hassas zamanda, sorunlara saplanmadan süreci aklı başında ve sakin bir şekilde geçirmek için bazı sigortalara ihtiyaç duyulabilir.

Bu aşamada anne adaylarının durumunda oldukça önemli olan sağlık sigortasına doğum sigortası da eklenebilir. Ayrıca hamilelik ve doğum sırasında oluşabilecek ek masrafları da önleyebilir. Hamilelik sigortası sorgulama işlemini alokasko.com üzerinden yapılabilirsiniz.

 

Doğum Sigortası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir