Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin farklı haftalarında veya döllenmenin sağlanmasıyla ortaya çıkacak bu belirtilerin birkaçının bir arada olması, sizin için gebelik işareti olabilir.

Hamilelik belirtileri
Hamilelik belirtileri

Bir anne olmanın heyecanını yaşamak isteyen kadınlar için farklı bir heyecana neden olan hamilelik belirtileri, gebelik gibi müjdeli bir haberin ilk işaretleridir. Hamileliğin farklı haftalarında veya döllenmenin sağlanmasıyla ortaya çıkacak bu belirtilerin birkaçının bir arada olması, sizin için gebelik işareti olabilir.

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri

Sayılan belirtilerin bazıları tek başına gebelik için önemli bir işaret olmayabilir. Ancak bazı belirtilerin birkaçının görülmesi durumunda gebelik testi yaptırabilir ve yapabilirsiniz. İşte mutluluğun habercisi o belirtiler…

Meme Başlarında Koyuluk

Hamileliğin en önemli belirtileri arasında, memelerdeki hassasiyetlerin artması gelir. Meme başlarında görülecek koyulaşma da bunlardan biridir. Meme uçlarının çevresindeki dairesel bölgenin normalden daha koyu olması, gebeliğin önemli bir belirtisidir.

Özellikle 8. Haftadan sonra meme başlarındaki koyulaşma yoğun bir şekilde görülebilir. Yumurtalığın döllenmesi ile birlikte birkaç hafta içerisinde koyulaşma başlayarak, artarak devam eder.

Memelerde Hassasiyet

Meme uçlarının daha dik ve sert hale gelmesi, memelerde görülecek hassasiyetlerden bazılardır. Ki diğer taraftan meme başlarının koyulaşması ve göğüslerin dolgunluk kazanması yine hamileliğe bağlı olarak memelerde görülen değişiklikler olarak bilinir.

Adet dönemine yakın göğüslerde hissedilen ağrı, hamilelikte daha şiddetli bir şekilde görülebilir. Özellikle meme uçlarında olmak üzere göğsün genelinde karıncalanma hissedilmesi, yüzde yüz hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise gebelikle birlikte göğüslere kan akışının daha hızlı ve fazla olmasıdır.

Göğüslerde karıncalanma daha çok erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle yumurta döllendikten hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi, ileri haftalarda da görülebilir. Özellikle hamileliğin 6. Haftasında sonra göğüslerde hassaslaşma daha fazla olacaktır. Göğüs damarlarındaki belirginlik ve mavimsi yapı, yine hamileliğe bağlı olarak göğüslerde görülecek değişimler arasındadır.

Sıklıkla İdrara Çıkma

Diğer belirtilerle birlikte sıklıkla idrara çıkıyorsanız, büyük bir ihtimalle hamilesiniz. Vücutta yaşanan hormonsal değişiklikler, idrarda artışa sebep olarak sık tuvalete çıkma ihtiyacını doğurur.

Hamilelik sürecinde yaşanan değişimlerden biri de böbreklerin daha verimli bir şekilde çalışmasıdır. Buna bağlı olarak daha fazla idrara çıkma gibi sonuçlar, doğal olarak kabul edilebilir.

Lekelenmeler

Hafif kanamalar olarak da adlandırılabilecek lekelenmeler, hormonlarda artış sebebiyle görülür. Kahverengi ya da pembemsi akıntılar, bunlardan bazılarıdır.

Mide Bulantısı

Tek başına doğrudan bir belirti olmamakla birlikte, mide bulantısının hamilelikte daha sık görüldüğünü söylemek mümkündür. Şayet listemizde yer alan diğer belirtiler ile birlikte mide bulantısı yaşıyorsanız, hamile olma şüphenizde ısrarcı olabilirsiniz.

Halsizlik

Günün erken saatlerinde başlayan ve gün boyunca devam eden halsizlik, bir belirti olabilir. Birçok kadında genellikle en erken hamilelik belirtileri olarak görülür. Daha çok kronik yorgunluk şeklinde hissedilen halsizliğin, farklı belirtiler ile aynı dönemde görülmesi hamilelik şüphesini kuvvetlendirir.

Vücut Isısında Artış

Vücudunuzun ısısında anormal derecede artış yaşıyorsanız, belirti şüphesi duyabilirsiniz. Neredeyse tüm hamileliklerde vücut ısısının artması belirti olarak görülür. Ancak vücut ısısındaki bu artışın farklı hastalıkların belirtisi olarak görülme ihtimali de vardır. Bu yüzden kendinizde hamilelik belirtileri duyduğunuz dönemlerde diğer belirtilerin olup olmadığına da bakmak faydalı olacaktır.

Kokulara Karşı Yoğun Hassasiyet

Başta yemek kokuları olmak üzere, keskin kokulara karşı yoğun hassasiyet göstermeniz hamileliği işaret edebilir. Parfüm kokuları, tereyağı kokusu, sarımsak ve keskin kokulu besinler ile yapılan yemek kokuları gibi birçok kokuya karşı hassasiyet bu dönemde artmaktadır.

Aşerme

İnsan yapısı gereği, vücudun ihtiyacına da bağlı olarak bazı besinleri yemek ihtiyacını daha fazla hissedebilir. Ancak ısrarla sadece bir veya birkaç besini daha çok istemek, gebelikte aşerme olarak bilinen bir durum olabilir. Belirli gıdalara karşı aşırı istek duymanız durumunda, diğer şüpheleri de kendinizde arayabilirsiniz.

Şişkinlik

Karın bölgesinde hissedilen yoğun şişkinliğin farklı sebeplerle ortaya çıkması mümkündür. Ancak, bu durumun gebelik sürecinde sıklıkla görüldüğünü unutmamak gerekir.

Hamilelik Testinin İki Çizgi Olması

Yukarıda saydıklarımız başlı başına bir belirtidir. Ancak gebelik testi hamileliğin anlaşılması için en önemli uygulamadır. Test sonucunda iki çizginin olması, hamilelik belirtileri arasındaki en önemli işareti olarak kabul edilir. Evde yapacağınız hamilelik testi, güvenilir olup %99 oranında net sonuçlar vermektedir.

Sırt ve Bel Ağrıları

Hamileliğin ileri haftalarında yoğun olarak görülebilecek sırt ve bel ağrıları, belirtiler ilk sıralarda yer alır. Mide bulantısı, vücut ısısında artış, koku hassasiyeti ve halsizlik gibi belirtiler ile birlikte bu ağrıların görülmesi, hamilelik daha fazla şüphesini kuvvetlendirir.

Hamilelik Belirtileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir