Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Erken yaşlılık belirtilerinin azaltılması ve kırışıklıkların önlenmesi keten tohumunun cilde faydalarıdır. Diğer taraftan fiziksel sağlığın korunmasında da tavsiye edilen tohumlardan biridir. Birçok endüstride kullanılan keten tohumu, ilaç yapımında da ham madde olarak kullanılır.

Keten Tohumunun Faydaları
Keten Tohumunun Faydaları

Kolesterolü düşürmesi ve kanser ile savaşması keten tohumunun sağlığa faydaları arasında en fazla bilinenlerdir. Ancak keten tohumunun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Aşağıda keten tohumunun sağlık üzerindeki önemli yararlarını bulabilirsiniz.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Erken yaşlılık belirtilerinin azaltılması ve kırışıklıkların önlenmesi keten tohumunun cilde faydalarıdır. Diğer taraftan fiziksel sağlığın korunmasında da tavsiye edilen tohumlardan biridir. Birçok endüstride kullanılan keten tohumu, ilaç yapımında da ham madde olarak kullanılır.

Sağlık yararları nedeniyle keten tohumları kilo verme programlarının önemli bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca birçok popüler diyet içeriğinde de keten tohumu tavsiye edilmektedir. Antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu, mineral ve vitaminler bakımından zengindir. İşte keten tohumunun sağlığa faydaları

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, keten tohumunun içermiş olduğu bitkisel liflerden yararlanabilirsiniz. İçeriği sayesinde sindirim sürecini iyileştirerek daha fazla tok hissetmenize yardımcı olur. Böylece daha fazla kalori almaktan sizi men eder.

Düzenli olarak keten tohumu tüketmenin, egzersizler ile desteklendiğinde yağ yakımını hızlandırdığı bilinir. Zayıflama üzerindeki bir diğer etkisi de metabolik çalışmanın hızlanmasına yardımcı olmasıdır.

Kolesterolü Kontrol Altına Alır

Çözünür lif içeriği sayesinde, kolesterolün atar damarlarda oksijen ile karışmasını ve atar damarlardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. İçerdiği lif zararlı lipitleri sararak, kanda hapsolmasını engeller. Böylelikle kötü kolesterol seviyesi düşer ve iyi kolesterol seviyesi de yükselir.

Enflamatuar Bozukluklara İyi Gelir

Birçok bilimsel çalışmaya göre karşılaştığımız kronik hastalıkların temelinde, vücudumuzdaki İnflamatuar süreçlerin problemli olması yatmaktadır. Keten tohumu gibi tohumların ise, Antienflamatuar etkilerinin fazla olduğu bilinmektedir.

Kanserle Savaşır

Keten tohumunun faydaları arasında belki de en önemlisi, kanserle savaşmaya yardımcı olmasıdır. Kanserin önlenmesi ve tedavi sürecinde önemli bir besin kaynağıdır. Çünkü araştırmalara göre keten tohumunun içeriğinde 27 tane anti kanserojen madde bulunmuştur.

Lignin gibi önemli bir antioksidana sahip olan bu tohum, yüksek E vitamini içeriğine de sahiptir. Hücre hasarına karşı vücudu koruduğu gibi, özellikle meme kanserinden korunmaya da yardımcı olur.

Hormonal Dengeyi Kolaylaştırır

Birçok beslenme uzmanı keten tohumunun menopoz dönemindeki kadınlar ya da hormonal dengesizliklerden şikâyet eden kişiler için faydalı olduğunu söylüyor. Fitoöstrojenler bakımından zengin olan keten tohumu, östrojen seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak görülebilecek fiziksel semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcıdır.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Keten tohumu hem çözünür hem de çözünmeyen bitkisel lifler içerir. Bu yüzden kabızlık, gastrit ve mide ekşimesi başta olmak üzere, farklı sindirim sistemi problemlerine iyi gelmektedir.

Mide asidinin baskılanması içinde faydaları bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve yararlı bağırsak bakterilerinin artmasına etki edici özellikleri vardır.

Enerjiyi Artırır

Fiziksel ve zihinsel performansı arttırmak için ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılar. Uzmanlar bu tip tohumlar tüketerek fiziksel aktivite yapmanın, enerji kazanımı için önemli olduğunu vurguluyorlar.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Faydalıdır

Damar sertliği ve arter tıkanıklığını önlemeye yardımcı olacak antioksidanlar, asitler ve omega-3 içerir. Kötü kolesterolü düşürmesi ve damarları temizlemeye yardımcı olması sayesinde, kalp sağlığını korumaktadır.

Erken Yaşlanmayı Geciktirir

Kişinin yaşı genç olsa da erken yaşlanma belirtileri çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda daha genç yaşlarda ciltteki kırışıklıklar ve diğer belirtiler bir hayli artar. Düzenli olarak keten tohumu tüketilmesi, cilt hastalığının önlenmesi ve serbest radikallerle savaşılması için faydalıdır. Bu sayede erken yaşlılık belirtileri daha az görülmeye başlar.

Sıvı Tutulmasını Azaltır

Vitamin ve mineral içeriğinin böbrek fonksiyonlarını iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcıdır. İdrar söktürücü özellikleri ile vücudun dokularını küçültür ve fazla su tutmalarını engelliler.

Bu tohumları düzenli şekilde ana yemeklerden önce veya yemek esnasında tüketerek, faydalarını görebilirsiniz. Öğütülmüş keten tohumları, sindirimi iyileştirmeye fazlaca yardımcı olur. Çorbalarda, salatalarda veya farklı tariflerle tüketeceğiniz keten tohumunun sağlığa faydaları bir hayli fazladır.

 

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir