Kas Kütlenizi Geliştirecek Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Kas kütlenizi artırmak adına fiziksel aktiviteler oldukça önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Doğru beslenmenin etkisi çok daha büyüktür. Düzenli olarak egzersiz yapsanız bile beslenme programınızda kas kütlenizi geliştirecek sağlıklı besinler yok ise yaptığınız egzersizlerden yeteri kadar verim alamazsınız.

Kas Kütlenizi Geliştirecek Sağlıklı Besinler Nelerdir?
Kas Kütlenizi Geliştirecek Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Kas kütlenizi artırmak adına fiziksel aktiviteler oldukça önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Doğru beslenmenin etkisi çok daha büyüktür.

Önceki araştırmalar egzersiz yapmadan önce karbonhidrat, egzersiz yaptıktan sonrada protein almayı önerse de yapılan son araştırmalar bu bilginin pekte doğru olmadığını ortaya koyuyor. Bundan dolayı sadece protein ağırlıklı beslenmek doğru değildir. Beslenmenizde sağlıklı yağ ve karbonhidrata da yer vermelisiniz. Vücut geliştirme sporunu yapan kişiler için doğal beslenmek çok önemlidir. Günlük olarak almanız gereken kalori ve protein miktarını taze gıdalardan alarak daha iyi kas gelişimi yapabilirsiniz. Kas kütlenizi geliştirecek sağlıklı besinler nelerdir? adlı makalemizde kas yapan ve kas kütlenizi koruyacak olan besinleri derledik.

Kas Kütlenizi Geliştirmeye Yardımcı Olacak Besinler

Yumurta

Başta B12 olmak üzere pek çok vitamin ve protein içeren yumurta, kas yapımında oldukça etkilidir. Özellikle 7 gram protein kas gelişimini destekler.

Beyaz Et

Ağır ve yorucu antrenmanlardan sonra vücudumuz dinlenme moduna geçer. Bu süreçte vücudunuz iyi bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Kas yapan yiyecekler arasından ızgara tavuk egzersiz sonrası mükemmel bir öğün olacaktır. Dilerseniz bir miktar kuru domatesle tavuğu haşlayarak da tüketebilirsiniz.

Süzme Peynir ve Süzme Yoğurt

Süzme peynir ve süzme yoğurt protein bakımından oldukça zengindir. Özellikle kahvaltıda tüketilen az yağlı süzme peynir, içeriğinde olan protein ile kas gelişimini destekler. Süzme yoğurt ise, diğer yoğurtlara göre 2 kat daha fazla protein içerir. Bundan dolayı kas gelişimine yardımcı olur.

Yeşil Yapraklı Besinler

Kas gelişimi konusunda akıllara pek gelmese de yeşil yapraklı besinler oldukça önemlidir. Protein bakımından çok zengin olan ıspanak kas gelişimine yardımcı olur. Kıvırcık lahana ise mineral ve vitamin bakımından çok zengindir.

Badem

Badem hem yüksek oranda protein içermesi hem de kaslarda oluşan hasarları onarma özelliği ile kas gelişimi için oldukça önemli bir besindir.

Kırmızı Et

Kırmızı et, kas gelişimi için sporcuların tükettiği besinlerin başında gelir. İçeriğinde bulunan, B12 vitamini, çinko, demir ve protein ile kas gelişimi için vazgeçilmez olan besinlerden biridir.

Kas Kütlenizi Geliştirecek Sağlıklı Besinler Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir