Muzun Sağlığa Faydaları

Muzun sağlığa faydaları
Muzun sağlığa faydaları

En popüler tropik meyvelerden biri olan muzun sağlığa faydaları oldukça fazladır. Antioksidanlar, lif, vitamin ve mineraller bakımından zengin meyvelerden biri olan muz, eşsiz lezzeti ile de dünyanın her yerinde tüketilmektedir.

Kateşin ve dopamin gibi antioksidan bileşikleri olarak bilinen besin içeriği nedeniyle, ruh halinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Muzda bulunan ve serotonin hormonu üretimine yardımcı olan bu bileşikler, yaşlılıkta ortaya çıkabilecek hafıza problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

İşte, Muzun Sağlığa Faydaları

Muzun faydaları üzerine yapılan birçok bilimsel araştırma, aşağıdaki faydalarını kanıtlamıştır.

Kalp Sağlığını Kuvvetlendirir

Potasyum zengini olması nedeniyle özellikte tansiyonun kontrolünde önemli faydaları bulunmaktadır. Bilindiği üzere potasyum yüksek tansiyonu düşürücü özelliklere sahiptir.

Bunun neticesinde düzenli olarak muz tüketen kişilerin kalp sağlıkları daha yerinde olacaktır. Düzenli olarak muz tüketen kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda, az veya hiç muz tüketmeyen kişilere göre yüzde 27 oranında kalp problemlerinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcıdır

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için yardımcı müttefiklerinden biridir. Orta boy muz sadece 100 kalori içermektedir. Bu kalori oranına rağmen besleyici özellikler taşıması ve tok tutması, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Egzersizlerde Performansı Artırır

Kolay şekilde sindirilebilen karbonhidrat ve mineral içeriğine sahip olması nedeniyle, egzersiz yapan kişilerde performansı artırıcı özellikleri göstermektedir.

Diğer taraftan yoğun fiziksel egzersizler sonrasında ortaya çıkan kas ağrıları ve krampları azaltma konusunda da oldukça başarılı meyvelerden biridir.

Böbreklere İyi Gelir

İçermiş olduğu potasyum tansiyon kontrolünü sağlamaya yardımcı olduğu için, böbrekler üzerinde olumlu etki etmektedir. Diğer taraftan muzun mineral açısından da zengin olduğu bilinmektedir.

Yaklaşık 13 yıl süren bilimsel araştırmalar haftada birkaç kez muz tüketen kişilerin, daha sağlıklı böbreklere sahip olduklarını göstermiştir.

İnsülin Duyarlılığına Yardımcı Olur

Başta tip 2 diyabet olmak üzere çeşitli kronik rahatsızlıklar üzerinde etki eden insülin direnci, vücudun göstereceğini duyarlılık ile daha fazla önem kazanmaktadır.

Yapılan çalışmalarda insülin duyarlılığını artırıcı etkiye sahip olan muzun, diyabet olma riskini azalttığı görülmektedir. Diğer taraftan şeker hastalarının muz tüketmeleri, diyabetin semptomlarını azaltıcı etkilere sahip olmaktadır. Ancak şeker hastalarının mümkün olduğu kadar olgunlaşmış muz yerine, yeşil muzları tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Güçlü Bir Antioksidandır

Kateşinler ve dopamin gibi antioksidan çeşitlerini içermesi, muzun sağlık üzerinde önemli faydaları göstermesine neden olmaktadır. Bu tip antioksidanlar başta kalp sağlığı olmak üzere, birçok kronik rahatsızlığın görülme olasılığını azaltmaktadır.

Dopamin salınımı nedeniyle düzenli muz tüketen kişilerin beyin işlevlerinin daha sağlıklı şekilde çalıştığı görülmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

İçermiş olduğu lif başta olmak üzere muzda bulunan vitamin ve mineraller, sindirim sistemi sağlığının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede kabızlık ve ishal gibi problemler önde gelmek üzere, çeşitli sindirim rahatsızlıklarına karşı düzenli bir şekilde muz tüketebilirsiniz.

Kan Şekeri Seviyesini Düzeltir

Dirençli nişasta ve pektin gibi iki farklı lif türüne sahip olması nedeniyle, kan şekeri seviyesini düzeltmekte faydalı olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan düşük glisemik indekse sahip olan muzun, yüksek tansiyon problemlerinin önlenmesine de faydalı olduğu bilinmektedir.

 

Muzun Sağlığa Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir