Kuvvet Antrenmanı Yapmanın Faydaları

Kuvvet Antrenmanı Yapmanın Faydaları
Kuvvet Antrenmanı Yapmanın Faydaları

Zihinsel ve fiziksel sağlık için kuvvet antrenmanı yapmanın faydaları oldukça fazladır. Yapılan bu antrenmanlar daha çok fiziksel sağlık için faydalı zannedilse de, esasen bilişsel sağlık üzerinde de ciddi faydalarının olduğu bilinmektedir.

Kas ve iskelet sisteminin sağlıklı kalabilmesi için tavsiye edilen bu antrenmanlar, enerji ve kas artışı ile birlikte tüm organları daha olumlu yönde etkilemektedir.

Diğer taraftan kişinin kendine olan güveninin artması, zihinsel performansın yükselmesine de yardımcı olmaktadır.

Kuvvet Antrenmanı Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Direnç arttırmak için yapılan kuvvet antrenmanları, kas kütlesi ve dayanıklılığın artışı ile birlikte metabolik sağlık üzerinde etki göstermektedir.

Kas dayanıklılığının artması ve dolayısı ile maksimum kas gücüne ulaşmak için tercih edilen antrenmanlar, zihin sağlığının desteklenmesine de büyük fayda sağlıyor.

Sağlıklı ve Verimli Kalori Harcanmasına Yardımcı Olur

Kas inşa etmek için metabolizma hızını arttıran kuvvet antrenmanları, kalori yakmak için en ideal çalışmalardan biridir. Dolayısıyla sağlıklı zayıflamak için kuvvet antrenmanı yapmanın birçok faydası bulunuyor.

İdeal kiloya ulaşmak tüm vücut için sağlık bakımından önemlidir. Metabolizma hızının kuvvet antrenmanlarında yapılan egzersizlere bağlı olarak 3 gün boyunca artış gösterdiği biliniyor.

Yapılan araştırma sonuçları bu verileri bize verirken, sonraki 3 gün içerisinde yapılan basit hareketlerin dahi etkisinin artmasına neden olduğu görülmüştür.

Daha Güçlü Olmayı Sağlar

Vücudun daha güçlü olması, kuvvet antrenmanı yapmanın faydaları arasında en fazla öne çıkan şeylerden biridir. Dolayısıyla düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapan kişilerin daha güçlü bir fiziksel yapıya sahip olmaları kaçınılmazdır.

Artan vücut direnci ve kuvvet sayesinde günlük rutin işlerin daha kolay yapılması mümkündür. Atletik performansın gelişmesine yardımcı olarak, iş hayatında da daha verimli bir çalışma söz konusu olacaktır.

Bölgesel Yağları Azaltır

Özellikle karın yağları olmak üzere vücuttaki bölgesel yağlanmaların azaltılması, yapılan kuvvet egzersizleri ile mümkündür.

Karın çevresinde depolanan yağlar karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları, kanser ve tip 2 diyabet gibi çeşidi hastalıklara neden olur. Bu hastalıkların önlenmesi için düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapmak önemli faydalar sağlar.

Estetik Görüntü Sunar

Daha ince görünmeye yardımcı olarak estetik görüntünün iyileşmesine katkı sunması, kuvvet antrenmanı yapmanın faydaları arasındadır.

Estetik görünümün daha iyi hale gelmesi dolayısıyla özgüven kazanmaya da yardımcı olur. Bunun sonucunda zihinsel performans artarak, kişi daha düzgün bir psikolojiye sahip olabilir.

Düşme Riskini Azaltır

Düzenli olarak kuvvet egzersizi yapan kişilerin ileriki yaşlarda denge kaybına bağlı olarak düşme riskinin azaldığı görülmektedir.

60 yaş üstü bireylerde yapılan araştırmalarda bu tip egzersizlerle gençliğinde ilgilenen kişilerin, daha az denge kaybı yaşadıkları görülmüştür.

Kalp Sağlığını Korur

Yapılan birçok çalışma düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapan kişilerde, kalp sağlığının daha iyi seviyede olduğunu göstermektedir.

Özellikle kötü kolesterolün ve yüksek kan basıncının düşmesine bağlı olarak, kalp sağlığının daha iyi seviyede tutulması mümkündür.

Kalbin ve kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olan kuvvet antrenmanları, kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması için de faydalı etkilere sahiptir.

Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Altında Tutar

Antrenmanlar diyabetin gelişme riskini azaltıcı etkilere sahiptir. Aynı zamanda diyabet hastaları için hastalığın daha iyi kontrol edilmesi mümkündür.

İnsülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olan iskelet kasları, daha sağlıklı hale gelerek şeker hastalığının görülme ihtimali azalmaktadır. Diğer yandan iskelet kaslarının kanda bulunan glikozu kas hücrelerine göndermesi mümkündür. Böylelikle kan şekeri düşerek tip 2 diyabet riski önemli ölçüde azalmaktadır.

Esneklik ve Hareketlilik Sağlar

Kuvvet antrenmanı yapmak esnekliğin artmasına yardımcı olur. Birçok insan kas kütlesine sahip olmanın hareketliliği kısıtladığı yönünde yanlış bir inanışa sahiptir. Ancak kasların düzenli olarak hareket etmesi, vücut esnekliği ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Özgüveni Artırır

Kuvvet antrenmanı yapmanın faydaları arasında özgüven artışı sağlaması da önemli bir yere sahiptir. Bu sayede özgüven sahibi kimseler yapacakları diğer işlerde de başarıya kolaylıkla ulaşabilirler.

Birçok insan özgüven kaybı nedeniyle çok kolay yapabilecekleri işleri yapamazlar. Bunun tam aksine özgüven sahibi kişiler ise sınırlarının üzerindeki işleri daha kolay yapabilir seviyeye gelirler. Özellikle fiziksel zorlukların üstesinden gelmeniz ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmanız için özgüven sahibi olmak büyük önem taşıyor.

Kemikleri Güçlendirir

Kemik gelişiminin sağlanması için düzenli olarak egzersiz yapmanın önemi büyüktür. Ağırlık kaldırma veya taşıma egzersizleri yapan kişilerde kemiklere uygulanan geçici baskı, kemiklerin oluşumundan sorumlu hücrelerini harekete geçmelerine yardımcı olur.

Meydana gelen baskı sayesinde kemikler belirli düzeyde harekete maruz kalacağı için daha dayanıklı olurlar.

Beyin Sağlığını İyileştirir

Özellikle yaşa bağlı olarak bilişsel gerilemeye karşı kuvvet antrenmanı yapmanın faydaları oldukça fazladır.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanların egzersiz yapma tavsiyeleri buna dayalıdır. Daha iyi bir beyin ve ruh sağlığı için bu tip egzersizlerin düzenli olarak yapılması tavsiye ediliyor.

Kaygıyı azaltan ve ruh halini iyileştiren egzersizler, aynı zamanda hayata daha pozitif bakmaya da yardımcı oluyorlar. Yapılan direnç sporları kan akışının iyi sağlanmasına yardımcı olarak, hafıza ve öğrenme üzerinde de tetikleyici rol oynamaktadır.

Yaşam Kalitesini Destekler

Gençliğinde düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapan kişilerde, ileri yaşlarda yaşam kalitesinin arttığı biliniyor.

50 yaş üzeri erkek ve kadınlarla yapılan araştırma sonucunda, kuvvet egzersizleri yapan kişilerin yapmayan kişilere göre daha sağlıklı ve yüksek yaşam kalitesine sahip oldukları görülmüştür.

 

Kuvvet Antrenmanı Yapmanın Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir