Trapez Kası Nedir?

Vücudun birçok farklı bölgesinde kas grupları vardır ve bu kaslar birbirine bağlıdır. Trapez kasları, özellikle güç söz konusu olduğunda, vücudun nasıl çalıştığı konusunda önemli bir rol oynar. Vücut geliştirme ile uğraşan birçok kişinin önem verdiği kısımlardan biri olduğu söylenebilir.

Trapez Kası
Trapez Kası

Vücudun birçok farklı bölgesinde kas grupları vardır ve bu kaslar birbirine bağlıdır. Trapez kasları, özellikle güç söz konusu olduğunda, vücudun nasıl çalıştığı konusunda önemli bir rol oynar. Vücut geliştirme ile uğraşan birçok kişinin önem verdiği kısımlardan biri olduğu söylenebilir. Trapez kasları, omuzların ve kolların yanı sıra sırtın senkronize çalışmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, tartışmasız en ilgi çekici kas gruplarından biridir. Bu makalemizde trapez kası nedir? Trapez kası nerede bulunur? Trapez kasının özellikleri ve görevleri nelerdir? Sorularını cevapladık. Sizde Trapez kasını merak ediyorsanız makalemizi okuyarak konu ile daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trapez Kası Nedir ve Nerede Bulunur?

Boyundan başlayarak omuz kasları ve omurganın sonunda yer alan kaslar “trapez” olarak adlandırılır. Aynı zamanda köprü görevi gören kas grubunda yer aldığı söylenebilir. Sağlıklı ve güçlü tutulması gereken önemli kas gruplarından biridir.

Trapez kasları, boynun alt kısmında ve omuzların dışında bulunur. Uç, omuz bölgesinden başlar ve kulağa yakın boyuna ulaşır. Tabii ki, bu özellikle vücut çalışması için geçerlidir. Ayrıca boyun bölgesi ile birlikte omuz bölgesinde bir kas grubu olarak temsil edilir. Taşıdığı görevler ve özellikler ile en önemli kas gruplarından biri olduğu söylenmelidir.

Trapez Kasının Görevi ve Özellikleri

Trapez göründüğünden daha büyük bir kas grubu olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda omurgada boyun ve omuzlarla kombinlenebilme özelliği de vardır. Kürek kemiklerini birbirine yaklaştırırken omuzlarınızı geri çekmek en önemli görevlerden biridir. Bu bağlamda, alt lifleri aşağı doğru uzanır, böylece kepçe plakası aşağı itilebilir. Bu konuda en önemli kas gruplarından biridir.

Trapez Kası Nasıl Yapılır?

Trapez kaslarının gelişmesi için omuz ve sırt kaslarının daha iyi çalıştırılması gerekir. Özellikle kas gelişimi için bu kası aktif olarak çalıştırabilecek bazı egzersizler yapmanız gerekir. Trapez kasları genellikle ağırlık eğitimlidir. Bazı aletler yardımıyla trapez kasları kısa sürede geliştirilebilir. Kişiler ağırlık çalışması sırasında ekstra ağırlık kullanabilir veya vücut ağırlığını kullanabilir. Bu kas için pazı, arka kol ve trapez yapılmalıdır. Trapez geliştirmek için haftada iki kez egzersiz yapmak gerekir. Kas gelişimi arttıkça kişiler egzersiz yaptıkları gün sayısını da artırabilirler.

Kişiler günlük antrenmanlarından sonra trapez egzersizleri yapabilirler. Trapez, yüzeyde bulunan kas türlerinden biridir. Normal çalışma altında, şu anda var olandan daha büyük olabilirler. Vücut ölçülerinin daha çok göstergesi olan bu kaslar, fiziksel gelişimini artırmak isteyenlerin rahatlıkla çalıştırabileceği kaslardan biridir.

Trapez Kası Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir