Deltoid Kası Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Deltoid, kas grubundaki en önemli yapılardan biridir. Özellikle kol bölgesinde en önemli motor becerilerin gelişmesi konusunda etkin rol oynar. İnsan omzunu çevreleyen kas grubuna deltoid denir.

Deltoid Kası Nedir?
Deltoid Kası Nedir?

Vücudun birçok farklı bölümünde farklı işlevlere sahip kas grupları bulunur. Bu kas grupları, yapı ve uzunluklarının yanı sıra işlev bakımından da farklılık gösterir. Bunlar arasında deltoid en önemli kaslardan biridir. Deltoid, kas grubundaki en önemli yapılardan biridir. Özellikle kol bölgesinde en önemli motor becerilerin gelişmesi konusunda etkin rol oynar. Peki deltoid kası nedir? Nerede bulunur ve işlevi nedir? Deltoid kasına ilişkin merak edilen bütün bilgiler yazımızda yer alıyor.

Deltoid Kası Nedir?

İnsan omzunu çevreleyen kas grubuna deltoid denir. Adını Yunancadan alan ve tarihi çok eski zamanlara dayanan bir yapıdır. Deltoid kaslara arkadan ve önden bakıldığında üçgen bir şekle sahip olduğu görülebilir. Bu nedenle delta bağlamından yola çıkılarak bu kaslar deltoid olarak adlandırılır.

Nerede Bulunur?

Deltoid genellikle omuz bölgesinde bulunur. Omuz eklemini önden, arkadan ve dışarıdan çevreleyen kalın üçgen bir kastır. Kişi kol bölgesini farklı açılarda rahatça hareket ettirme imkanına alabildiği oval şekil sayesinde sahip olur. Bu bakımdan vücuttaki en önemli ve güçlü kas gruplarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

Deltoid Kası Görevleri Nelerdir?

Kol kas grubunun önünde ve arkasında bulunan üçgen kaslar deltoid olarak adlandırılır. İşlevleri göz önüne alındığında vücutta yer alan en güçlü kas gruplarından biridir. Çünkü kolun sağlıklı bir şekilde hareket etmesi ve çalışması için en önemli kaslardır. Birçok hareket, özellikle kol hareketleri deltoid kaslar aracılığı ile gerçekleştirilir. Kısacası kol hareketinde görev alan en önemli ve güçlü kas gruplarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

 

Deltoid Kası Nedir ve Görevleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir