Trüf Mantarı Ne İşe Yarar?

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar?
Trüf Mantarı Ne İşe Yarar?

Trüf mantarı, son günlerde herkes tarafından tüketilen popüler bir gıda olmuştur. Özellikle faydalarını öğrendikçe insanlar tarafından daha çok ilgi gören trüf mantarı sağlık açısından oldukça önemli bir besindir. Sizde bu sağlıklı besin hakkında bilgi edinip, sofralarınızda ona yer vermek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Bu yazımızda trüf mantarı ne işe yarar? Trüf mantarının faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Trüf Mantarı Nedir?

Meşe ağaçlarının olduğu bölgelerde bulunan trüf, kokulu bir mantardır. Dünyanın her yerinde vardır. Ancak en yaygın Akdeniz bölgesinde görülür. Kömüre benzeyen görüntüsü ile trüf mantarına bazı yörelerde kara elmas deniyor. İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetidir. Çok sert bir yapıya sahip olduğu için pişirilirken sulanmaz.

Yeraltında olduğu için uzmanlar veya mantar bilenlerin bu mantarı toplaması daha uygundur. Trüf mantarı ortalama bir ceviz büyüklüğündedir ve taze olduklarında en iyi tada sahiptirler. Fransız köylülerinin geçim kaynağı olan trüf mantarını satın almak için insanlar adeta birbirleriyle yarışıyor.

Alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan trüf mantarının bir başka kullanım yöntemi yağının çıkarılmasıdır. Eşsiz bir tadı ve kokusu olan trüf mantarı Fransa’da açık arttırma ile satılıyor.

Trüf Mantarının Faydaları

  • Kilo vermek isteyen kişiler için en ideal besindir. Özellikle trüf mantarının yağı uzun süre tokluk hissi verir.
  • Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon ve felç risklerini azaltır.
  • Trüf mantarının yağı zeytinyağı gibi oldukça faydalıdır. Antioksidan içeren trüf mantarının yağı cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Trüf mantarı, kırmızı etten daha çok protein barındırır. Kemik ve kas gelişimine oldukça faydalıdır. Darbe alan kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için trüf mantarı tüketmek çok faydalıdır.
  • Metabolizmayı düzenleyerek bağırsak florasını korur. Kabızlık gibi sindirim sorunlarının düzelmesine yardımcı olur.
  • İnsan vücudunun ihtiyacı olan enerjinin %30’unu karşılar.
  • Özellikle ilerleyen yaşlarda görülme riski olan omurilik problemlerinin giderilmesi için faydalıdır.
  • İçeriğinde bulunan protein böbreklerin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olur.
  • Trüf mantarı, kolesterolü düşürmekte de oldukça etkilidir.
Trüf Mantarı Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir