İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar yanmasına idrar yolu enfeksiyonu neden olur. Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı bu sorun bazen dayanılmaz hale gelebiliyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yanmasına idrar yolu enfeksiyonu neden olur. Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı bu sorun bazen dayanılmaz hale gelebiliyor. Bu şikâyet nedeniyle sık idrara çıkma ihtiyacı duyan kişiler, idrar yapmalarına rağmen hala idrara sıkışık olduklarını hissederler. İdrar yapma zorluğu ve şiddetli ağrı yüzünden yaşam kalitesi düşen bireyler evden dışarı bile çıkmak istemezler. Bu rahatsızlıktan mustarip olan kişiler idrar yanmasına ne iyi gelir? İdrar yanması için yapılacaklar? Gibi soruların cevaplarını araştırmaktadırlar.

İdrar Yanması için Çözümler

Tıbbi Tedavi

Doktorlar idrar yanmasını tedavi ederken çoğunlukla antibiyotik tedavisinin uygun olduğunu düşünürler. İdrar yolu iltihabını kurutmanın en etkili yolu antibiyotik tedavisidir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram örnekleri alınacak ve sonuçlara göre uygun antibiyotikler reçete edilecektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Alternatif Tedaviler

Antibiyotik dışında şifalı bitkilerin kullanılması da idrar yanmasını hafifletebilir.

Yaban Mersini ve Çay Üzümü: Yaban mersini ve çay üzümü, mesane duvarına yapışan bakteriler üzerinde engelleyici etkiye sahiptir. Bu bitkiler diüretik ve antibiyotik olarak kullanılır. Bu bitkilerin her ikisi de vücutta su tutulmasını önleme etkisine sahiptir. Yaban mersini çay haline getirilmeli ve gün içerisinde 2-3 bardak kadar içilmelidir. Çay üzümü acı bir tada sahip olduğu için bal ve şeker ekleyerek içmek faydalıdır. Aynı zamanda bu iki bitki karıştırılarak birlikte çay olarak tüketilebilir.

Sebze Suyu: Maydanoz, havuç, salatalık gibi sebze suları tüketerek idrar yolu yanıklarına çare bulabilirsiniz. Özellikle maydanoz, idrar söktürücü olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Tadından hoşlanmazsanız içine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği: 5 bardak suya 2 çay kaşığı hatmi çiçeği ekleyin ve karışımı 1 gün bekletin. Bekleyen karışımı ertesi gün için. Bu karışım üretral yanıklara iyi gelir.

Ekinezya ve Hanımeli: Bu iki bitki tek başına veya birlikte kullanılabilir. Bir bardak sıcak suya birkaç tutam eklenen bitkiler güzelce demlenir ve tüketilir.

Huş Ağacı: Huş yaprağı idrar söktürücü ve idrar yolu yanıklarına tedavi amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda huş ağaçlarının yaprakları böbrek iltihabını gidermek için kullanılır. Çay yapmak için huş ağacı kabuğunun yarısını 2-3 bardak suya ekleyebilirsiniz.

Lahana: Lahana kaynar suda haşlanır, süzülür ve yemeklerden önce bir bardak içilirse idrar yolu yanıklarına iyi gelir.

Karpuz: Karpuz suyu içmek idrara çıkmayı kolaylaştırır ve acı hissini rahatlatabilir.

 

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir