Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Anlaşılır?

Tartı kişiye hangi kiloda olduğunu gösterir lakin bu rakamlarda yağ oranınız, su oranınız, kemik oranınız belli değildir. Tartıda oldukça zayıf çıkan biri beklenenin aksine gereğinden fazla yağ oranına sahip olabilir.

Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Anlaşılır?
Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Anlaşılır?

Tartı kişiye hangi kiloda olduğunu gösterir lakin bu rakamlarda yağ oranınız, su oranınız, kemik oranınız belli değildir. Tartıda oldukça zayıf çıkan biri beklenenin aksine gereğinden fazla yağ oranına sahip olabilir. Vücut yağlarını ölçmek için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları işe yararken bazılar şehir efsanesi olmaktan ileriye gidemez. Vücuttaki yağ oranı nasıl anlaşılır? Sorusunu cevaplamak için, bu konuda etkili olan yöntemleri yazımızda derledik.

Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Anlaşılır? Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bel çevresi ölçümü

Bel çevresi ölçümü vücut yağ oranının anlaşılması konusunda işe yarayan bir yöntemdir. Kadınlar için 82 cm, erkekler için 88,5 cm bel kalınlığı ideal bel ölçüsüdür. Dünya çapında pek çok kuruluş bel çevresi ölçümünün doğru sonuç verdiğini onaylamaktadır.

Karın çevresindeki yağların fazla olması, kalp krizi ve diyabet riskini arttırmaktadır. Bundan dolayı ölçülen bel çevresi yukarıdaki verilen ideal oranlara yakın olmalıdır. Bel çevresi ölçümü için kumaş bir mezurayı leğen kemiğinizin biraz yukarısından olacak şekilde belinizin etrafına çok bol olmayacak şekilde sarın. Aynı zamanda çok sıkmadan belinizin ölçüsünü öğrenebilirsiniz.

Bel-kalça oranı

Bel çevresi ölçüsü gibi bel-kalça oranı da kalp hastalıkları ve obezite riskiyle doğru orantılı olarak sonuçlar vermektedir. Bel kalça oranı 0.8 ve üzerinde olan kadınların birçok ciddi hastalık ile yüzleşme riski oldukça fazladır.

Bir mezurayı kalçanın en geniş yerinin etrafında sarmak ve ölçüsünü almak bu işlem için ilk adımdır. Ardından çıkan ölçü ile bel ölçünüzü internet sitelerinde yer ala bel- kalça oranı hesaplayıcılarından birine girerek, sahip olduğunuz oranı öğrenebilirsiniz.

İp testi (Bel-boy oranı)

Bel boy oranınız vücut yağı oranınız hakkında doğru bilgi veren yöntemlerden biridir. 2014 yılında İngiltere’deki bir ilaç dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre bel ve boy oranı Beden Kitle İndeksine göre vücut yağ oranı tespit etme konusunda daha doğru sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek bir yöntem olan bel boy oranı, masrafsız bir yöntemdir.

Bir iple boyunuzu ölçtükten sonra, ipi ikiye katlayın ve ipi belinize dolayın. İkiye katlanan ip belinize tam uyuyor olmalı. Eğer bel çevreniz, boy uzunluğunuzun yarısından az geliyorsa oldukça sağlıklı bir vücuda sahipsiniz demektir.

DEXA testi nedir?

Güvenilir ve hızlı bir yöntem olan DEXA testi; kas, yağ ve kemik yoğunluğunu ölçebilmektedir. Ayrıca karın içi yağ oranını da öğrenerek kalp hastalıkları ve diyabet riskinin mevcut olup olmadığının saptanması da mümkündür.

Genellikle kemik yoğunluğunu ve osteoporoz riskini bulmak için yapılan bu yöntem ile vücut bileşenlerinizi görmekte mümkündür. Kemik yoğunluğu ölçümü yapan hastanelerden randevu DEXA testi yaptırmak mümkündür.

Biyoelektrik Empedans Analizi

Zayıflama merkezlerinde ya da hastanelerde büyük makinalar kullanılarak yapılan ölçümlerde doğru sonuca ulaşmak mümkündür. Vücuda elektrik dalgası gönderilerek ne kadar yağ dokusuna sahip olunduğu ölçülmektedir.

Bu cihazların evde kullanılabilen küçük boyları da bulunmaktadır. Fakat bu cihazlar profesyonel cihazlara oranla yanılma payına sahiptir. Bundan dolayı ölçümlerin yanlış olabileceğini unutmamak gerekir.

Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir