Damacana Suya Gelen Yüzde170 Zam Su Arıtma Cihazlarına Talebi Artırdı

Damacana Suya Gelen Yüzde170 Zam Su Arıtma Cihazlarına Talebi Artırdı
Damacana Suya Gelen Yüzde170 Zam Su Arıtma Cihazlarına Talebi Artırdı

Damacana su fiyatları su arıtma cihazlarında satış patlamasına neden oldu. Geçtiğimiz 4-5 aylık süreçte damacana sularının 10 lira tutarlarından 30 liralara yaklaştı. Akaryakıt ve hammadde fiyatlarındaki yukarı hareketlilik hazır su fiyatlarını etkiledi. İnsanlar çareyi su arıtma cihazlarında buldu.

Damacana su fiyatları 4 ayda yüzde 150 artmasının etkisiyle su arıtma cihazı kullanarak insanlar içme suyunu çok daha uygun fiyata tüketmek istiyor.

İstanbul’da ve Türkiye’nin çoğu bölgesinde damacana suları 30tl üzerinde satılıyor. Yaz aylarında artan su tüketiminde insanlar su arıtma cihazımı yoksa damacana mı tercih etmeliyim sorusunu akıllara getirdi. Yemeklerde, soğuk ve sıcak içeceklerde kullanıldığında damacana suyun çok maliyetli olduğu ortaya çıktı.

Damacana suyunun yüzde yüz sağlıklı olmadığı gibi maddi külfeti de eklenince su arıtma cihazlarına yoğun talep oldu. 4 Kişilik bir ailenin ortalama aylık su tüketimi 10 damacanayı aşarken fiyatlarda 300tlleri buldu. Tüketicilerde 300 TL taksitle zaten istediğim arıtma cihazını alırım istediğim kadar su tüketirim fikri doğdu.

Damacana suyunun sağlıklı olmadığının bilinmesi ve damacana fiyatlarının da ilerleyen süreçte artacağı öngörüldüğü için su arıtma cihazı satışları patladı.

5 ve üzeri kişilik ailelerde su tüketimi öyle cüzdan yakmaya başladı ki artık insanlar orman bölgelerindeki musluk sularından 5 ve 10 litrelik şişelerle alıyor. Araç sahibi olmayan veya yakınında su bulunmayan tüketiciler de ağır maddi külfetlerin altında kalıyor.

Musluk suyu kullanan bir tüketici “Damacana suları çok fazla pahalı. Ben belirli aralıklarda ormandaki musluklardan gelir alırım. Yıllardır aynı yerden alıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım. Belediye zaten ölçümünü yapıyor” dedi.

Başka bir tüketici de “Sürekli marketten su alıyorduk. Su taşımaktan kollarım kopuyordu. En rahatsız edici taraflarından biride evde her yer şişeydi. Şişeleri de musluktan doldururuz diye atmıyorduk. Sonra su arıtma cihazı taktırdık. Tüm bu dertlerden kurtulduk ve öyle lezzetli bir suyu varki bu çileyi neden çekmişim diyorum şimdi kendime” şeklinde ifadelerde bulundu.

Bir Damacana Su Satıcısı ise ”Akaryakıta gelen zamlar ve pet şişelerde kullanılan hammaddeye gelen zamlardan dolayı su fiyatları arttı. Bu fiyatlar düşmezse damaca su fiyatlarının biraz daha yükseleceğini düşünüyorum. Zamlar gelmeden öncesine göre satışlarımız yüzde 40 azaldı. Vatandaşlar şebeke suyuna ve arıtmalara yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Tüketiciler en iyi su arıtma cihazı hangisi  ve doktorların tavsiye ettiği code su arıtma cihazını araştırıyor.

Damacana Suya Gelen Yüzde170 Zam Su Arıtma Cihazlarına Talebi Artırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir