Yorgun Ayakları Rahatlatmanın Yolları

Yorgun ayakları rahatlatmanın yolları
Yorgun ayakları rahatlatmanın yolları

Gün boyu çalışıp yoruldunuz mu?  Peki, sizin tüm vücudunuzun yükünü taşıyan ayaklarınız ne durumda, onları rahatlatıp bütün yorgunluğunuzu dindirmek istemez misiniz? Yorgun ayakları rahatlatmanın yolları hakkında bilgi sahibi olup uygulayarak, ayaklarınızın önemli oranda rahatlamalarını sağlayabilirsiniz.

Ayaklarda yaklaşık 29 kas ve beyine uzanan sinir olduğu bilinmektedir. Bu sebeple ayakların rahatı büyük önem taşımaktadır. Ayaklar gün boyunca ayakkabıların havasız sıkışıp kalır, şişer ve ağrır. Aşağıdaki yöntemler, bu soruna karşı pratik bir çözüm olabilir.

1. Ayak Peelingi Uygulayın

Yorgun ayaklarınız için güzel bir masaj ve arkasından gelen rahatlatıcı bir peeling ayaklarınızı çok daha hafiflemiş hissetmenize yardımcı olacaktır.

Banyo sırasında kese veya topuk taşı gibi bir maddeyle hafifçe ovalayarak bu peeling işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra ılık bir suyla durulayıp nemlendirin. Bu işlem topuklardaki çatlak veya nasır gibi sorunlara da faydalı olduğu görülecektir.

2. Ayak Egzersizleri

Öncelikle bu egzersizlerin amacı ayaklarınızdaki kasları güçlendirmek ve germektir. Bunun için pürüzsüz bir yüzeye ihtiyacınızın vardır. Yere bir havlu veya yumuşak bir örtü koyabilirsiniz. Ayaklarınızı örtünün üzerine koyun ve topuğunuzu havluyla sıkıştırın. Daha sonra ayak parmaklarınızı içe doğru kıvırın. Bu egzersizler ayaklarınızı daha güçlü yapacaktır.

3. Ayaklarınıza Buz Uygulayın

Topuklarınız şişmiş ve ağrınız varsa bu yöntem size iyi gelecektir. Bu durumda ayaklarınızda bir iltihaplanma olmuş olabilir. Öncelikle temiz bir havlu alın ve içine buz sarın. Bu şekilde ayaklarınıza koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Eğer ağrılarınız geçmezse bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

4. Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Ayakkabı giyerken ayaklarınız çok fazla ağrıyorsa bu sorun uzun tırnaklarınızdan kaynaklanabilir. Tırnaklarınız ayakkabıya fazla bastırırsa bu başka birçok soruna yol açabilir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için tırnaklarınızı orta uzunlukta kesin ve güzelce törpüleyin.

5. Yürüyüş Yapın

Çimlerde, yumuşak halılarda kısacası ayaklarınızı rahat ettirebileceğiniz bir alanda yürüyüş yapın. Unutmayın yürüyüşünüz ayakkabısız olsun.  Bu yürüyüşler ayaklarınızı rahatlatacak ve sizi stresten arındıracaktır.

6. Tenis Topuyla Masaj Yapmayı Deneyin

Bu yöntem oldukça basit bir yöntemdir. İhtiyacınızın olan tek şey ise bir tenis topudur. Eğer tenis topunuz yoksa ona benzer bir şey de kullanabilirsiniz. Şimdi tenis topunu ayaklarınıza koyun ve ileri geri masaj yaparak uygulayın. Bu yöntem ayaklarınızdaki krampları giderecek ve sizi daha iyi hissettirecektir.

7. Muz Ezmesi Kullanın

Bu yöntem oldukça basit olup mutfağınızdaki birkaç malzemeyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan tek şey bir adet muzdur. Muzu bir kâseye alın ve ezin. Daha sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Daha sonra hazırladığınız muz ezmesini ayağınıza sürüp dört beş dakika kadar dairesel olarak masaj yapın. Ayaklarınızı tekrar durulayıp bu masajı birkaç kere daha tekrarlayın.

 

Yorgun Ayakları Rahatlatmanın Yolları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir